News
Open Panel
assam logo 200

ASSAM®

The Association of Justice Defenders

Strategic Studies Center

Monday, 13 January 2020 00:00

Dar Kafalara Geniş Fikirler Sığar Mı?

Written by 
Rate this item
(0 votes)

ASSAM adından da anlaşıldığı gibi… Ah pardon böyle kısaltma ile yazınca okuma ve araştırma özürlü kimseler anlayamıyor değil mi! Açık açık yazalım. ASSAM – Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi adından da anlaşıldığı gibi bir STRATEJİK ARAŞTIRMALAR MERKEZİ… Yani başka bir deyişle Sosyal Bilimler Alanında araştırmalar yapan bir merkezden bahsediyoruz. Burada ASSAM’ın bilimsel konumunu tanımlıyoruz. Tabi ki ASSAM’ın bir de kurumsal boyutu var ki bu tarafta da ASSAM kurumsal yapılanmasını bir dernek olarak yürütmektedir.

ASSAM’ın yürüttüğü çalışmalarla uzaktan yakından ilgilenmeyen, hiçbir çalışmasını incelemeyen (çünkü anlayacak kapasiteye sahip değil) yazarlar kulaktan dolma bilgilerle oturup ASSAM hakkında köşe yazıları ve makaleler yazar oldular. Kulaktan dolma bilgiler deyince tam olarak dolduruşa gelmekten bahsediyorum. Bilimsel manada bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olup bir de ahkam kesmek cehaletin boyutlarını ifşa etmekten ileri gitmiyor.

Aslında her şey bir merkezden düğmeye basılarak yürütüldü. Neden mi böyle düşünüyorum çünkü 13 Aralık 2019 tarihinde ASSAM Kongrelerinin video kanalında[i] yayınlanıp sosyal medyada paylaşılan[ii] ardından 19 Aralık 2019 tarihinde tekrarlanan röportaj[iii] kırpılarak ve cımbızlanarak 29 Aralık 2019 tarihinde eski bir vekil tarafından[iv] zıt mana verilerek kamuoyuna servis edildi. Aslında o röportajın ana fikri “İslam Ülkelerinin Birleşmesi yolunda çalışmamız gerekliliğini” vurgulamak ve “Mehdi (a.s) gelip Müslümanları kurtarsın kolaycılığına kapılmadan çalıştığımızı” ortaya koymaktı. Yaklaşık 15 günlük tezvirattan ve yaptığımız bir çok açıklamadan sonra aslında bir yanlış anlamayla karşı karşıya olmadığımız ve bilinçli bir linç kampanyası ile söylediğimiz her kelimeye ve yaptığımız her şeye rağmen karalama kampanyasına maruz kaldığımız açık seçik ortaya çıkmış bulunuyor. Baksanıza eski vekilimiz kendisine verilen cevaba verdiği cevapta aslında cevabı hiç dinlemediğini ifade ediyor[v]. Düğmeye basılmış… Düğme uluslararası merkezlerin elinde ve bu merkezlerin tekerine çomak sokmamıza izin verilmeyeceğini gözümüze sokuyorlar. Eski vekile bu videoyu servis edenler onun üzerinden de avuçlarında tuttukları basın yoluyla konuyu köpürtüp durmaktalar.

Biz Mehdi (a.s.) beklemeyin diyoruz. Vay Mehdi’yi mi ilan edeceksiniz diyorlar…

Biz İslam Ülkelerinin birleşerek ortak bir güç oluşturması için gereken mevzuat zincirinin ilk halkası olan Anayasa Modeli için taslak hazırladık diyoruz. Vay Türkiye Cumhuriyeti anayasasını mı değiştiriyorsunuz diyorlar.

Dünya süper güçleri arasında İslam Ülkeleri olarak yerimizi almamız lazım diyoruz. Vay bir dernek olarak suç işliyorsunuz diyorlar.

Uluslararası güçlerin derdini anlamak mümkün de yerli – milli – ulusal olduklarını iddia edenlere ne oldu. Dar kafalara geniş ufuklardan gelen aydınlık fikirler sığar mı? Hep bir ağızdan bağırıyorlar “sığmaz”!

İttihadı İslam her Müslümanın üzerine farzdır. İslam Dünyası adım adım birleşme yolunda ilerliyor. Karalama kampanyaları, suç duyuruları, iç basında farklı propagandalar ile dış basında farklı propagandalar ile yürütülen operasyonların bizi yıldırmayacağını herkes farkında…

Ümitvarız… Şu istikbal inkilabı için de en gür seda İslamındır!


[i] ASSAM Kongre Video Kanalı https://www.youtube.com/c/ASSAMcongress

[ii] ASSAM Başkanı Adnan Tanrıverdi, ASSAM'ı ve İslam Birliği Kongrelerini Anlatan Röportaj https://youtu.be/YPfj3I-crog

[iii] https://akittv.com.tr/video-galeri/1491-3-uluslararasi-assam-islam-birligi-kongresinde-neler-konusuldu

[iv] https://twitter.com/MetinerBasin/status/1211337250446942208?s=20

[v] https://odatv.com/danismanlik-yerine-sadece-basinda-bulundugunuz-stk-calismalariyla-yetininiz-derler-31121912.html

Read 129 times Last modified on Tuesday, 14 January 2020 15:17
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

  1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
  2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
  3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

  1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
  2. Oto Elektroniği
  3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
  4. Telefon Santral Bakım Onarımı
  5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

Website: akmtanriverdi.blogspot.com.tr
Login to post comments
Address: Marmara Mahallesi Hurriyet Bulvari No:110/H Beylikdüzü / İstanbul / 34524 / Turkey
Tel: +90 555 000 58 00 email: info @ assam . org . tr