KONULAR
Open Panel
assam logo 150

 ASSAM®

Adaleti Savunanlar

Stratejik Araştırmalar Merkezi

Derneği

Buradasınız:ASSAM Kurulları»Stratejik Araştırma Kurulları»Tarihi Yazanlar Sizi Aldatmasın (26 Ocak 2014)
Pazartesi, 27 Ocak 2014 22:40

Tarihi Yazanlar Sizi Aldatmasın (26 Ocak 2014)

Yazan 
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ve ASSAM Başkanı Adnan TANRIVERDİ Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN ve ASSAM Başkanı Adnan TANRIVERDİ Milli İrade Platformu - Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması

25 Ocak gecesi Milli İrade Platformu tarafından düzenlenen Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması'na katıldık. Haliç Kongre Merkezinde yapılan toplantıda 150 civarında Sivil Toplum Örgütü'nden 500 civarında katılımcı vardı.

 

ASSAM Başkanı Adnan TANRIVERDİ protokol masasında, Arif ÇELENK bey ile ben B protokol'de yer aldık. Bir ara masamızdaki ÖNDER (İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği) Başkan Yardımcılarından Avukat Namık AYHAN ile sohbet ederken; "28 Şubat'ı yaşadığımız dönemde yaşadığımız travma sebebiyle olan biteni idrak etmekte zorlandığımızı, insan tabiatının acıyı hafifletmek için böyle davrandığı"ndan söz etti Namık bey...

 

Aradan geçen bunca zamandan sonra 28 Şubat'ta yaşananlarla ilgili taşlar yerli yerine oturdu, büyük resmin tamamı artık karşımızda belki sadece bazı detaylar eksik kaldı, belki tablonun ressamları ve ressamlara ilham verenler (suçlular ile azmettiriciler) tam netleşmedi...

 

Modern Tarihçilere göre Ortaçağın kapanıp Yeniçağın başlamasına İstanbul'un fethi sebep oldu. Yeniçağ 1789'daki Fransız devrimi ile sona erip Yakınçağ başladı.

Her ne kadar modern tarihçiler insanlık tarihini böyle tasnif ediyor olsalar da İslam tarihçileri tarihi El-Milel Ve'n-Nihal (Hak Dinler ve Batıl Dinler Tarihi) olarak tasnif etmektedir. Evet tarih boyunca hak ile batılın mücadelesi hiç bitmemiştir.

 

Osmanlı'nın dağılması ile İslam'ın Dünya sahnesindeki dermanı kesilmiş, mazlumların hamisi olması gereken Müslümanlar mazlum duruma düşmüşlerdir. Dolayısı ile El-Milel Ve'n-Nihal penceresinden baktığımızda Osmanlı'nın dağılması aslında (tarihi manada) yeni bir çağın da başlangıcı olmuştur. Bu çağ Müslümanların uyuşturulup uykuya yatırıldığı bir çağdır. Müslümanlar uykudan uyandığında bu çağın ismini koyacaklardır.

 

Osmanlı'nın dağılması ile İslam'ın son kalesi zapt edilmiş ve o tarihten beridir de İslam'ın kendisinin tahrif edilmesi çalışmaları çok kapsamlı olarak devam etmekte ve bu tahrifat Müslümanlara sevdirilerek yapılmaya çalışılmaktadır. Dolayısıyla Ilımlı İslam projesi çalışması yeni bir çalışma değildir.

 

Modern Tarihçilere göre bugün İletişim, Bilişim ve Uzay Çağı'nda yaşıyoruz. Bilgiye ulaşmak, daha doğrusu gündemi takip etmek bugün kitle iletişim araçları sayesinde çok kolay. Arap Baharı da Afrika'dan, Arap Yarımadasına kadar pek çok ülkeyi bu sayede dönüştürmedi mi?

 

Bugün bir dönüşüm de Türkiye yaşıyor. Küresel dengeleri değiştirecek hamleler yapma gücüne erişen bu ülkeyi tekrar yüzüstü kapaklatmaya çalışıyorlar Batılın taraftarları...

 

İstanbul'da 1990'larda günde 2 saat, o da gece yarısı çeşmelerden su akardı. Evlerimizde sayısız su bidonu istiflerdik. Saatlerce su kuyruğu beklediğimiz günleri unutmadık ve Afrika'da mazlumlara su kuyusu açar duruma geldik. Oyun kurucu olma gücüne ulaşan yeni bir rakibe, Batılın önde gidenleri kendi oyunlarında yer vermeye razılar ama İslam Dünyasını arkasına alacak potansiyali taşıyan bir oyun kurucuya izin vermeleri kesinlikle mümkün değil.

 

7 Şubat, Gezi Olayları, 17 Aralık operasyonları Türkiye'ye tekrar amatör kümenin yedek klübesini işaret ediyor. Bugün ya tekrar buna razı olacağız yada tarihte yeni bir çağ daha açacağız.

 

Milli İrade Platformu'nun toplantısında Sivil Toplum Kuruluşlarının katılımcıları yaptıkları konuşmalarla bu bilinci edindiklerini ve dış düşman karşısında kenetlendiklerini ortaya koydular.

 

Bugün Suriye'li Müslümanlar "biz Suriye'de ölüm kalım savaşı veriyoruz. Bu savaşı kaybedersek sadece biz kaybetmiş oluruz, Türkiye'de verilen savaş kaybedilirse İslam davası kaybetmiş olur! Eğer ihtiyaç varsa söyleyin gelelim, varsın Suriye kaybetsin ama İslam davasını kaybetme lüksümüz yok" diyorlar. Saflar/taraflar, Ak Parti ve karşıtları şeklinde oluşmuyor, bir tarafta Müslümanlar toparlanıyor diğer tarafta gayrı müslimler. Dünyanın dört bir tarafındaki Müslümanlar bunun farkında...

 

Eğer tarih sahnesinde yeni bir çağın başlangıcını yapmak niyetinde isek bu sadece direnmekle üstesinden gelinebilecek bir iş değil. Eğer fikri plandaki hazırlığımızı yapmaz isek meydanlarda kazandığımız mücadeleyi geçmişte olduğu gibi masada kaybetmeye mecbur kalacağız.

 

ASSAM bu fikri çalışmayı yapmak üzere kurulmuş vizyonu ve misyonu olan bir Stratejik Araştırma Merkezidir.

 

Okunma 2191 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 27 Ocak 2014 23:04
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

  1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
  2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
  3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

  1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
  2. Oto Elektroniği
  3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
  4. Telefon Santral Bakım Onarımı
  5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

Web site: akmtanriverdi.blogspot.com.tr
Yorum eklemek için giriş yapın
Adres: Marmara Mahallesi Hürriyet Bulvarı No:110/H Beylikdüzü / İstanbul / 34524 / Türkiye
Tel : +90 555 000 58 00 eposta: info @ assam . org . tr