Tuesday, 19 May 2020 00:00

Cihat Yaycı Markadır

Written by
Rate this item
(0 votes)
TCG Salih Reis Fırkateyni TCG Salih Reis Fırkateyni

Akdeniz’in “bir zamanlar Türk Gölü olduğunu” söyler dururuz. Uzun yıllar bu söylem içi boş bir kavram olarak kulaklarımızda çınladı.

Mavi Vatan

2019 yılı Mart ayında Milli Savunma Üniversitesi Deniz Harp Enstitüsünün “Mavi Vatan” isimli Dergiyi çıkarması ile Denizcilerimizin gündeminde Mavi Vatan kavramının olduğunu fark ettik.[i]

Bunun sahaya yansıması, Türkiye'nin Doğu Akdeniz sahasında araştırma gemileri, savaş gemileri ve insansız hava araçlarıyla haklarını Yunanistan, GKRY, Mısır ve İsrail’in kurduğu ittifaka karşı ödün vermeden koruma yolunda kararlı adımlar atması şeklinde olmuştur.

Mavi Vatan kavramının içinin doldurulmasını, Avrasya Stratejik Araştırmaları Merkezi’nin (ASAM) "Türkiye Jeopolitik Stratejisi Sayısı" alt başlığıyla Kasım 2019 tarihinde yayımladığı, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı’nın “Libya Türkiye’nin Denizden Komşusudur” başlıklı kitabında bulmak mümkün. Tümamiral Yaycı, eserinin başlığından da anlaşılabileceği şekilde, Türkiye’nin karşısına bugün Doğu Akdeniz’de dikilmek istenen engellerin tek bir hamleyle, yalnızca Libya ile Münhasır Ekonomik Bölgelerin (MEB) belirlenmesine yönelik imzalanacak anlaşma neticesinde çözülebileceğine işaret ediyordu.[ii]

Nitekim Cumhurbaşkanımızın riyasetinde 27 Kasım 2019 tarihinde Libya ile Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması Muhtırasını imzalamak[iii] akabinde de 1982 tarihli Birleşmiş Milletler Deniz Hukuk Sözleşmesi[iv] gereğince Münhasır Ekonomik Bölgelerini ilan ve tescil etmekle Türkiye sadece Doğu Akdeniz’deki menfaatleri korunmakla kalmamış… Tekrar Akdeniz’de eski ihtişamlı günlerine de geri dönmüştür.

Tümamiral Cihat Yaycı’nın bu çok boyutlu mücadele için Libya’yı anahtar olarak işaret eden ve Türkiye’nin yürürlüğe koyabileceği yeni taktikleri içeren eseri, bu konuya kafa yoran her kesimden insan için önemli ipuçları içeriyordu.

Yaycı eserinin sonuç kısmında öncelikle Türkiye’nin haritalara bakış açısının değişmesi gerektiğine işaret ediyor. Yani Akdeniz haritasına iki boyutlu değil üç boyutlu bakarak, Türkiye’nin Marmaris-Fethiye-Kaş kıyı hattının Libya’nın Derne-Tobruk-Bardiya kıyı hattıyla denizden komşu olduğu gerçeğinin hem Türk kamuoyu tarafından benimsenmesi hem de uluslararası topluma anlatılması gerektiği gerçeği, bu mücadeledeki ilk aşama olarak karşımıza çıkıyor.

Haritaya bakış şeklimizi değiştirdikten sonra atılacak adım olarak ise Tümamiral Yaycı Uluslararası Adalet Divanı’nın Libya-Tunus ve Libya-Malta kıta sahanlıklarının belirlenmesine dair davalarda verdiği kararların Türkiye açısından önemine işaret ediyor. Bu davalarda deniz yetki alanlarının belirlenmesinde kullanılan kriterler, Yunanistan ve GKRY’nin Doğu Akdeniz’de oldubittiyle yürütmeye çalıştıkları politikanın geçersiz kılınması için yeterli unsurları içeriyor. Tümamiral Yaycı tarafından son olarak Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükümeti ile deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin imzalanacak anlaşmayla, Yunanistan’ın GKRY ve Mısır ile bir MEB anlaşması yapmasının imkânsız hale geleceği gerçeğine işaret ediliyor.

Türkiye’nin, Yaycı’nın işaret ettiği yoldan ilerlemeye başlaması ile küresel güçler bir anda Suriye ile uğraşmayı bırakıp var güçleri ile Libya’ya yoğunlaşıverdiler. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti karşısında BAE-Mısır-Fransa-Libya-ABD-Rusya’dan oluşan ve bir araya gelmeleri mümkün görünmeyen şarlatanları buluverdi. Ulusal Mutabakat Hükümeti karşısında oluşan bu çeteye karşı yanında ise Türkiye’yi buldu.[v]

Ege Sorunu

Ege Denizi ve Adalar’da Türkiye’nin denizlerdeki haklarının gasp edildiği bir diğer konudur.[vi]

Yunanistan’ın 1936’dan bu yana Ege’yi ilmek ilmek işlediğini Türkiye’nin ise çeşitli nedenlerle pasifte kaldığını bilenler biliyor. Yunanistan’ın Ege’deki hakimiyetini artırma konusunda “Salam Stratejisi”ni takip ettiği, etki-tepki durumuna göre müteakip adımlar attığını görmekteyiz. Buda ona Ege’de ENOSİS’i başarıyla yürütme imkanı sağlıyor.[vii]

Ege’deki sorunlarımızı şöyle sıralayabiliriz; Karasuları, Münhasır Ekonomik Bölge, FIR (Uçuş Malumat Verme Bölgesi) Hattı, Adaların Silahlandırılması, Egemenliği Anlaşmalarla Yunanistan’a devredilmiş Adalar, Kıta Sahanlığı, Arama Kurtarma Sorumluluk Sahaları…

“Yunanistan Talepleri (Ege Sorunları) Soru ve Cevaplarla” isimli Türk Tarih Kurumu yayınlarından çıkan kitabı da Yaycı’yı Yunanistan ve fetönün sığınmacı teröristlerinin hedefine oturttu.

Soru-cevap formatında hazırlanan eserde, Ege’deki egemenlik meselesi, “Ege Denizi’nin Türkiye açısından önemi nedir?” sorusundan başlayarak kapsamlı olarak ele alındı. Adaların silahlandırılması, kıta sahanlığı, arama kurtarma sorumluluk sahası gibi Türkiye’nin gündeminde uzun yıllar kendine yer bulan sorunların herkesin anlayabileceği bir dilde anlatıldığı çalışmada, Yunanistan’ın hukuksuz taleplerinin uluslararası hukuk karşısında nasıl çürütülebileceğine ilişkin argümanlara da yer verildi.[viii]

FETÖMETRE

2016 yılında Tümamiralliğe terfi eden Yaycı Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Personel Daire Başkanlığı görevini yürüttükten sonra 20 Ağustos 2017’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığına atanmıştı. Personel daire başkanlığı dönemindeki deneyimi ile geliştirdiği ve FETÖMETRE ismi verilen kriterler ile Deniz Kuvvetlerine mensup muvazzaf ve emeklilerin yanı sıra birinci derece yakınlarını da mercek altına almıştı.[ix]

FETÖMETRE uygulaması ile 4500 civarında asker ve 600 civarında sivil mahrem imamın tespit edildiği bilinmektedir.

Cihat Yaycı Vizyon Sahibi bir Markadır

Kısaca ele aldığım konulara baktığımızda Cihat Yaycı’nın FETÖMETRE, Ege Sorununa çözüm vizyonu, Mavi Vatan Doktirini, Doğu Akdeniz probleminin çözümü gibi bir çırpıda sayacağımız konularla vizyon sahibi bir marka haline geldiğini görmekteyiz.

Böyle bir marka cezalandırılmadan bırakılmamalı mantığından yola çıkan küresel güçlerin yerli işbirlikçisi FETÖ, Yaycı paşaya önce çamur atmış ardından da çevirdiği kumpas ile Devletin zirvesine Yaycı paşayı kızağa aldırmayı başarmıştır.

Makamlar gelir geçer… Ümmetin içine düşürüldüğü kapandan çıkış yolunu açan vizyon her daim takdir edilir. Doğu Akdeniz kapanından Yaycı paşanın vizyonu ve Cumhurbaşkanımızın riyasetinde çıkan Türkiye’nin önünü kesmeye muktedir olamayanlar Cihat Yaycı’yı harcadıklarını zannededursun. Cihat Yaycı FETÖ’nün yutamayacağı kadar büyük bir lokma, son devirde ortaya çıkardığımız önemli bir Marka değeri olan vizyon sahibi bir değerimizdir.

Bu vizyonun bu markanın hizmet etmek için makam ve mevkie ihtiyacı yoktur. Kalbi kırılsa da gönlü burulsa da insanlığa hizmet Yaycı paşayı bekleyen bir görevdir.

 


[i] https://www.msu.edu.tr/mavivatandanacikdenizleredergisi/mavivatan_baski.pdf , Mart 2019

[ii] https://www.aa.com.tr/tr/analiz/mavi-vatan-i-savunmak/1655862 , 26 Kasım 2019, Mehmet A. Kancı

[iii] https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50682215 , 10 Aralık 2019

[iv] https://www.aa.com.tr/tr/analiz/turkiye-libya-anlasmasinin-hukuki-ve-stratejik-boyutlari/1668270 , 9 Aralık 2019, Prof Dr Mesut Hakkı Caşın

[v] https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50976809 , 2 Ocak 2020

[vi] http://www.mfa.gov.tr/baslica-ege-denizi-sorunlari.tr.mfa

[vii] http://assam.org.tr/index.php/bolgeler/islam-ulkeleri/ortaasya/turkiye/biraz-da-ege.html , 20 Nisan 2020, Nejat Özden

[viii] https://www.ttk.gov.tr/guncel/yeni-yayin-yunanistan-talepleri-ege-sorunlari-soru-ve-cevaplarla/

[ix] https://www.aa.com.tr/tr/15-temmuz-darbe-girisimi/feto-metre-ile-kriptolar-desifre-ediliyor/1251818 , 11 Eylül 2018, Tanju Özkaya

Read 350 times Last modified on Tuesday, 19 May 2020 12:22
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

  1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
  2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
  3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

  1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
  2. Oto Elektroniği
  3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
  4. Telefon Santral Bakım Onarımı
  5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

akmtanriverdi.blogspot.com.tr
Login to post comments