Çarşamba, 25 Aralık 2019 00:00

İslam Ülkeleri Adına Bir Hayalim Var

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

ASSAM Genel Başkanı Adnan Tanrıverdi’nin 3.’süne “Bir hayalim var!” diyerek başladığı ASSAM Uluslararası İslam Birliği Kongreleri önemli başarılar ile sürdürülüyor. Peki, Sn. Adnan Tanrıverdi’nin bu hayali nedir? İslam Birliği’nin oluşturulması adına gerçekleştirilen bu kongreler Sn. Adnan Tanrıverdi’nin de, mazlum coğrafyaların da, ortak hayalidir diyebiliriz. 7 tane yapılması planlanan kongrelerden 3’ü gerçekleştirildi. İslam ülkelerinden akın akın gelen konuşmacı ve katılımcılarla atılan bu adımın dünyaya yön vermesi bekleniyor. Şahsım adına yapabileceğim en açıklayıcı yorum ise şudur ki; oradaki atmosferi görünce İslam ülkelerinin ve dünyanın geleceği adına umutlarım yeşerdi…

Kongrede ASSAM Genel Başkanı Sn. Adnan Tanrıverdi’nin konuşmasından aldığım notları sizlerle de paylaşmak isterim. 

Günümüzün modern devlet anlayışını incelediğimizde dört ana faaliyet alanı merkezde olursa bir devlet söz konusu olur. Bunlardan birincisi “devlet”, ikincisi “iç güvenlik”, üçüncüsü “dış savunma”, dördüncüsü “dışişleri”dir. Bu dört ana faaliyet alanı merkeze alınarak planlanan 7 kongre olmak üzere “Bir yönetim şekli nasıl olmalıdır?” sorusunun cevabı veriliyor. 

Bir İslam Birliği oluşturmanın temelinde yatan esas meseleleri gündeme getirerek, planlı bir hareket oluşturulması adına detaylı çalışmalar yapıldığını dile getiren Sn. Tanrıverdi, “İslam ülkeleri arasında ekonomik iş birliği yapabilir mi ve nasıl yapılmalı, ortak savunma sanayi üretimi yapılabilir mi ve nasıl yapılmalı gibi konularla, bu zamana kadar gerçekleştirilen kongrelerde yayınlanan bildirilerde ve devamında toplamda 48 bildiri yayınlanacaktır” ifadelerini kullandı.

Bugünkü mevcut dünya sisteminde belirli devletlerin sanayilerine ve güçlerine muhtaç olmak, malumunuz; bir devletin tam anlamıyla bağımsızlığını iddia etmeyi zorlaştırıyor. Bu hususta bir başkasının silahı ile o başkasına kafa tutmanın mümkün olamayacağını dile getiren Sn. Tanrıverdi, “Savunma sanayimizin mutlaka İslam dünyası içerisinde ortak öğretilmesi lazım. Bugün tank, top, uçak gemisi sayısına baktığımız zaman İslam dünyasının toplam miktarları dünyada 1. sırada geliyor. Bunları eğer kendisi üretirse o zaman bir güç haline gelecek” dedi. 

Aynı zamanda teknolojide de ortak bir çalışma gerektiği gerçeğini göz önünde bulundurursak bu konuda söz konusu İslam Birliği’nin teknoloji ile de ilgilenmesi gerektiği aşikârdır. Teknoloji alanında yapılması gereken çalışmalarda İslam ülkelerinin ortak bir Ar-Ge merkezi olması gerektiğini de dile getiren Sn. Tanrıverdi “Bütün ülkeler dünya standartlarını baz alarak teknoloji seviyesinin üzerinde olmalı ve bunun da bir merkezi olmalı ve tüm çalışmalar bir merkezden yönetilmelidir” dedi.  

Aynı zamanda sertifikalı bir sistemden de bahseden Sn. Tanrıverdi, laboratuvarlardan alınan sertifikalar ile bizlerin ürettiği ürünlerin dünyanın her yerinde kullanılabilir ürünler olmasının öneminden bahsetti. 

Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen kongrenin katılım oranına nazaran bu yıl gerçekleştirilen kongrenin katılımı gözle görülür bir fark oluşturuyordu. Bu konuda iyi bir sinerji yakaladıklarını belirten Sn. Adnan Tanrıverdi, bu şuurun her sene daha da artacağına olan inancını da dile getirdi. 

Şahsi temennimdir; umarım bu bilinç her sene kat be kat artarak İslam ülkeleri adına birçok artı barındıran İslam Birliği’nin kurulması için bir zemin hazırlar. Çünkü yeryüzündeki bu adaletsiz düzenin yalnızca demirbaşlara faydası varken, söz konusu İslam Birliği’nin oluşturulması durumunda yeryüzü daha adil ve daha düzenli, sistemli bir hal alacaktır. 

Vesselam…

Alıntı: https://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/sabri-balaman/islam-ulkeleri-adina-bir-hayalim-var-30773.html

Okunma 1738 defa