Filistin
Open Panel
assam logo 150

 ASSAM®

Adaleti Savunanlar

Stratejik Araştırmalar Merkezi

Derneği

Perşembe, 04 Ocak 2018 00:00

Filistin İşgaline Çözüm

Yazan 
Öğeyi Oyla
(4 oy)
Kapalı Filistin Hapisanesi Kapalı Filistin Hapisanesi Fotoğraf: Mustafa UÇTU

ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı Türk kamuoyunda ciddi bir tepki uyandırdı. Bu tepkinin büyüklüğünde Türkiye Cumhuriyeti’nin sorunu İslam İşbirliği Teşkilatı ve BM gündemine taşımasının oynadığı rol etkin oldu. İİT ve BM’de alınan kararlar ABD’ye şamar etkisi yaptı.

Oluşan tepki bir süre sonra dinecek, alevlenen gündem sönecek ve bu arada ABD inşasına hazırlandığı büyükelçiliği yapmaya başladığında tekrar mı gündemimize girecek! Böyle böyle yükselip alçalarak dalgalanan tepkilerimiz karşısında İsrail işgal ettiği Kudüs’e başkentini taşıyacaktır. Niçin Filistin işgaline çözüm için uzun vadeli bir strateji planımız yok.

Tel Aviv Ben Gurion havaalanında bulunan bir duvar reklamında Siyonizm’in 120nci yılını kutlayan İsrail; “Siyonizm bir sonsuz fikirdir” sloganını atıyor.[i] İsrail ve Hıristiyan batı dünyası 120 yıldır bu toprakları almak için strateji oluşturuyor ve basamak basamak planlar uyguluyor. İslam dünyasının cennet mekân Abdülhamit Han’dan sonra Filistin’le ilgili bir stratejisi oldu mu?

siyonizm 120Fotoğraf 1 Mustafa Uçtu / 31.12.2017

Bizlerin gidip Kudüs’ü ziyaret etmek, arada bir birkaç yüz lira para göndermek, seminer, panel, gösteri yürüyüşü düzenlemekten fazlasını yapması gerekmiyor mu?

Bildirildiği üzere Mekke ve Medine’den sonra üçüncü harem-i şerif Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’dır. Dolayısıyla ziyareti ibadet hükmünde olup Hz. Meymune’den rivayet edilen hadisi şerifte ziyaret teşvik edilmekte ve imkân bulamayanlar içinse Beyt-i Makdis’in ihtiyaçlarının karşılanmasının ziyaret etmek ve namaz kılmak hükmünde olacağı vurgulanmaktadır.

Peygamberimiz (s.a.s)’in eşi Hz. Meymune validemiz bir gün, “Ya Rasûlallah! Bize Beyt-i Makdis hakkında bilgi verir misin?” der. Allah Rasûlü şöyle buyurur: “Orası mahşer ve menşer, yani yeniden diriliş yeridir. Oraya gidin ve içinde namaz kılın. Çünkü orada kılınan bir namaz başka yerdeki bin namaza bedeldir.” Hz. Meymune: “Peki oraya girmeye gücümüz yetmezse ne yapalım ya Rasûlallah” dediğinde Rahmet Elçisi şu cevabı verir: “Kandillerini yakmak için zeytinyağı, yakıt hediye gönderin. Kim bunu yaparsa oraya gitmiş ve namaz kılmış gibi olur.’’[ii]

Peygamber efendimizin bu teşviki Filistin’i desteklemek için bireysel olarak uygulanabilecek bir konudur. Peki günümüzde alınabilecek, alınması zorunlu kurumsal stratejik tedbirler nelerdir!

IMG 20180102 WA0049Fotoğraf 2 İsrail Hapishanesi / Mustafa Uçtu / 30.12.2017

Kudüs’te bir nebze daha hafif olmakla birlikte Filistin geneli özellikle Gazze Şeridi açık hapishane olmaktan kapalı hapishane olmaya ilerlemektedir. Doğu Kudüs’ün etrafı devasa duvarlarla çevrilerek devasa bir hapishane oluşturuldu. Kudüslü olmayan Filistinlilerin Doğu Kudüs’e girişlerine engel olunuyor. Önceleri 30 yaş altı giremez şeklinde olan sınır artık 65 yaş altı giremeze dönüşmüş durumda. Yeni nesillerin Kudüs ile irtibatı kesiliyor. Orta yaşlara ulaşmış ama Kudüs’ü hiç görememiş pek çok Filistinli var.

İşgale ve en ağır şekilde ambargoya tabi tutulan Filistin’in her karış toprağı kontrol noktaları, karakollar ve gözetleme kuleleri ile çepeçevre kuşatılmışken çözüm arayışına geçmek zararın neresinden dönülse kârdır şeklinde olacaktır.

Filistin’in kurtuluşu için idari, ekonomik, dış işleri, savunma, savunma sanayi, iç güvenlik ve adalet konularında İslam Ülkeleri birlik beraberlik içinde kısa, orta ve uzun vadeli stratejiler geliştirmelidir. ASSAM kurullarının önerdiği strateji planından bazı önemli başlıkları şöyle sıralayabiliriz;

Filistin Devleti’nin Ayakları Üzerinde Durması Sağlanmalı

Bugün 137 ülke Filistin’i devlet olarak tanıyor.[i] Filistin İsrail işgali ve ablukası altında olduğundan devlet yapılandırmasını gerçekleştirmekte gerekli mesafeyi kat edebilmiş değil. İslam ülkeleri oluşturacakları bir fon marifetiyle Filistin devletinin tüm masraflarını karşılamaya başlamalıdır.

Filistin Uluslararası Havaalanları ile Dış Dünyaya Açılmalıdır

Kudüs ve Gazze Şeridine İslam ülkeleri uluslararası bir havaalanı inşa etmeli, Filistin hava sahası İslam ülkelerinin hava kuvvetleri tarafından güvenlik altına alınmalı, bu havaalanlarına uluslararası uçuşlar başlatılmalıdır.

İşgal Devletinin Karşısına Anlayacağı Gücü Koymalıyız

Acilen alınması gereken bir tedbir olarak İsrail’in askeri gücünü dengeleyecek bir askeri güç oluşturulmalıdır. Bu askeri gücün Filistin’in içinde oluşturulması gelinen bu aşamada mümkün görünmemektedir. Bu durumda bu askeri güç İslam ülkeleri tarafından oluşturularak Filistin’in dışında konuşlandırılmalı ve gerektiği durumlarda kullanıma sokulmalıdır.[ii] Detaylar için > https://www.adnantanriverdi.com/index.php/filistin-in-de-ordusu-olmali.html

İslam Ülkeleri Konfederasyonu Kurulmalıdır

Müslüman Milletlerin refahı, kurdukları devletlerin güvenlik ve bekası, dünyada barışın tesisi ve idamesi, adaletin hâkimiyeti ve İslâm Dünyasının süper güç olarak tarih sahnesine yeniden çıkabilmesi için İSLÂM ÜLKELERİNİN bir irade altında toplanması gerekmektedir ve bunun için de acilen daimi faaliyet gösterecek “İSLÂM ÜLKELERİ PARLAMENTOSU”  kurulmalıdır. Parlamentonun oluşturulmasında ilk adım İslam ülkelerinin her birinin kendi parlamentolarında İslam Birliği Bakanlığı ihdas etmek olmalıdır.[iii]Okunma 1839 defa Son Düzenlenme Perşembe, 04 Ocak 2018 08:21
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

  1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
  2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
  3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

  1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
  2. Oto Elektroniği
  3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
  4. Telefon Santral Bakım Onarımı
  5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

Web site: akmtanriverdi.blogspot.com.tr
Yorum eklemek için giriş yapın

Faydalı Bağlantılar

contact-us

Adres: Marmara Mahallesi Hürriyet Bulvarı No:110/H Beylikdüzü / İstanbul / 34524 / Türkiye
Tel : +90 555 000 58 00 eposta: info @ assam . org . tr