Pakistan Chief of Air Staff Mujahid Anwar Khan, who was in Turkey for official contacts, met with Retd. Gen. Adnan Tanrıverdi, president of the Board of Directors of the Association of Justice Defenders Strategic Studies Center, and members of the Board of Directors of ASSAM to exchange ideas today.

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mücahid Enver Han, Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASSAM) Başkanı Adnan Tanrıverdi ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi.

 
Wednesday, 13 January 2021 14:00

Dürüstseniz, Bildiklerinizi Yargıya Taşıyın!

Written by

Hani bilirsiniz; Batıda bir takım asılsız haberler çıkarılır sonra bu asılsız haberler mahkemelerde delil unsuru kabul edilir ve partiler kapatılır, iş yerleri yeşil sermaye adıyla yaftalanır, çocuklarımıza verdiğimiz manevi eğitim yuvaları bir bir kapatılırdı.

The 4th International Congress of the Islamic Union of ASSAM, with the main theme of the Defence System of the ASRICA Confederation, was successfully held on 12 December 2020. The Declaration of the Condefederation of Islamic countries of ASSAM was published for the Islamic Union.

Rate this item
(0 votes)

Bu çalışmada, İslam medeniyeti ile "modern-seküler" Batı medeniyetindeki millet anlayışları, hem birbirleriyle hem de sosyo-politik yapılarla karşılaştırılmaktadır. Bu karşılaştırmalar, Türkiye için uygun olanı bilmek açısından faydalı olmalıdır.
Fransız İhtilali'nin tesiriyle "millet", Avrupa'da yeni bir sosyo-politik güç oldu. Milleti tanımlamak için yapılan çalışmalarda ise sosyolojik gözlemlere değil, filozofların fikirlerine başvuruldu. Irk, anadil ve vatandaşlık gibi birbiriyle alakasız temellere dayalı olarak üretilen çok farklı tanımların hiçbirinde mutabakat sağlanamadı. Bu arada her bir devlet, tarihî entegrasyonları kabullenmek yerine, yapılan tanımlardan birini seçerek kendi milletini inşa etmeye çalıştı. Demek ki her ne kadar "ulus-devlet" diye tanınsalar da devletlerin hiçbiri, kesin olarak tanımlanabilen bir millete ait olmadığı gibi, bir devletin milletini suni olarak inşa etmesi de mümkün değildi. Bu arada birçok devlet parçalandı, yeni kurulanlar ise aynı tehlikeyle karşılaştı.
Diğer yandan İslam medeniyetinde millet kavramı, başlangıçtan beri vardır ve manası kesindir. Kur'an-ı Kerim'de bulunan bir terim olarak millet, bir dine ve o dinin müminlerine denir. İlk dönemlerde "İslam Milleti"nin ortak dili sadece Arapçaydı. Zamanla Farsça ve Türkçe de değişik bölgelerde ortak dil oldu. Böylece "Türk" terimi, Türkçeyi ortak dil olarak kullanan farklı etnik kökenli ve farklı anadilli Müslümanların ismi oldu.
Sonradan Batı'nın modern-seküler tariflerinin alınmasıyla Türkiye'de de "Türk milleti" tanımları belirsizleşerek tartışmalı bir hâl aldı ve Türk milletinin bütünlüğü de parçalanma tehlikesine düştü.

Makale ASSAM Uluslararası Hakemli Dergi'nin ilk sayısında yayınlamıştır.

 

Thursday, 10 July 2014 00:00

IŞİD'ın Misyonu

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Musul ve çevresini işgali ile gündeme oturan IŞİD Ramazan ayı içerisinde internette DABIQ1 isimli İngilizce bir dergi yayınladı. Dergi görsel yönden oldukça zengin ve yüksek kaliteli fotoğraflar içermenin yanı sıra önemli mesajlar barındırmaktadır.

GREETING: (Slide-1)

In the name of Allah, Most Gracious, Most Merciful.

Elhamdülillahi Rabbil Âlemin vel akıbet-ül müttekiym. Vesselatü vesselamü alâ seyyidina ve nebiyyina Muhammedin ve âlihi ve sahbihi ecmain.

Bangladesh, Bosnia and Herzegovina, Burkina Faso, Chad, Iraq, Qatar, Libya, Malaysia, Egypt, Niger, Pakistan, Palestine, Turkey, TRNC, USA (15) and Islam from every corner of geography, our guests who attended as a listener, president and representatives of NGOs, ASSAM, Üsküdar University, Dumlupınar University, IDSB and ASDER, dear brothers and sisters, I greet you all with respect and affection.

Tuesday, 22 December 2020 16:11

ABD Açıkça Düşmanca Davranıyor

Written by
Rate this item
(1 Vote)

Şu yalın gerçeği kabul ettiğimiz takdirde ülkemizin menfaatlerini daha iyi koruyabileceğimize inanıyorum. Türkiye’nin son 60 yıldaki en büyük düşmanı ABD’dir. Bu söz kuru kuruya iddia edilmiş veya ortaya atılmış değildir. Bu konuda onlarca makale yazıp neşrettim. İsteyenler Yeni Akit’in internet arşivine girerek bunları okuyabilir. Burada bir özet sunarak okuyucularımı bu zahmetten kurtarayım.

 

Tuesday, 22 December 2020 16:02

Ateş Kes Oyunu-Kavanozu Sallayan Kim?

Written by
Rate this item
(0 votes)

Son yıllarda ortaya çıkan savaşların durdurulmasında birileri hemen araya girerek, sözde arabulucu rolüne soyunuyor ve tarafları bir masa etrafında oturtarak, çatışmaların sona ermesi veya ara verilmesi maksadıyla belli bir süreyi kapsayan veya belirsiz bir süre için  ATEŞKES ilan ediliyor.

Rate this item
(0 votes)

Ermenistan ordusu, 27 Eylül tarihinde başlattığı savaş kapsamında, cephede yenilgiye uğramaya başlayınca,  04.10.2020 sabah saatlerinde Azerbaycan'ın en büyük ikinci şehri Gence'ye füzeyle ve yasaklı misket bombasıyla sivillere saldırmıştı. Daha sonra, Azerbaycan'ın Hızı ve Abşeron bölgelerine 300 kilometre menzilli füzeler fırlattı. Esasen, bu gibi silahlar, Cenevre Protokolü ile yasaklanmış durumda.