Savunma Sanayi İşbirliği
Open Panel
assam logo 150

 ASSAM®

Adaleti Savunanlar

Stratejik Araştırmalar Merkezi

Derneği

Pazar, 20 Mart 2016 00:00

Savunma Sanayi İşbirliği Stratejisi

Yazan 
Öğeyi Oyla
(4 oy)
KOBİ'ler Silahlı Kuvvetlerin en ileri teknolojiye sahip olmalarını desteklemektedir KOBİ'ler Silahlı Kuvvetlerin en ileri teknolojiye sahip olmalarını desteklemektedir www.gov.uk

Pazara Giriş Problemi

KOBİ'ler için girilmesi en zor pazar savunma sanayi pazarıdır. Pazara girişte diğer sektörlerdeki KOBİ'lerden farklı olarak iki büyük engelle karşılaşmaktadırlar;

Birinci büyük engel, savunma sanayinin ileri teknoloji gerektirmesi ve yüksek teknolojinin ciddi Ar-Ge yatırımları ile mümkün olmasıdır. Şirketler kuruluş aşamalarında yeterli beyin gücüne ve teknolojiye sahip olsalar bile, ürettikleri ürünlerin pazar payı edinerek geri dönüş sağlaması savunma sanayi sektöründe diğer sektörlere nazaran çok daha fazla zaman almasından dolayı KOBİ'lerin başlangıç sermayelerinin sıradan sektörlere nazaran en az 3 kat daha fazla olmasını gerektirmektedir.

İkinci büyük engel ise, pazarın dünya üzerindeki devlet sayısı ile sınırlı olmasıdır. Yani binlerce firma irili ufaklı iki yüz altı (BM'ye kayıtlı yüz doksan dört) ülke için üretim yapmakta ve açılan ihalelerden pay kapmaya çalışmaktadır.

Sanayisi gelişmiş ülkelerde savunma sanayinde faaliyet gösteren firmalar için çeşitli özel devlet destekleri bulunmaktadır.

İngiliz Hükümeti, 11 Mart 2016 tarihinde Savunma Bakanlığı tarafından KOBİ'lerin Savunma alanında faaliyetlerini kolaylaştırmak amacıyla bürokratik engelleri azaltacak yeni bir politika açıklandığını duyurdu.1 Bu plan sayesinde 2020 yılına kadar KOBİ'lerin tedarik harcamalarında %25 tasarruf etmeleri beklenmektedir.

Bağımsızlığın Ana Göstergesi: Savunma ve Savunma Sanayi

Ülkelerin bağımsızlık göstergelerinin başında savunma ve savunma sanayi konusundaki dışa bağımlılıkları gelmektedir.2 Savunması dışa bağımlı bir ülkenin bağımsızlık iddiası kuru bir iddiadan ileri geçemez.

Dünya'ya iki büyük savaş yaşatarak büyük acılar çektiren batı'nın ilan edilmemiş III. Dünya Savaşını da Ortadoğu ve Afrika'da özellikle halkı Müslüman olan topraklarda yürüttüğü ayan beyan meydandadır. Bu topraklarda akan kanı BM'nin durdurmasını beklemek kurdun kuzuya merhamet etmesini beklemekle eşdeğerdir. Sonunda İslam Dünyası kurtuluşun ancak kendi içinden olabileceğini idrak etmiş ve 14 Aralık 2015 tarihinde Suudi Arabistan "Teröre Karşı İslam İttifakı"nı duyurmuştur.3 Suudi Arabistan, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Bahreyn, Bangladeş, Benin, Türkiye, Çad, Togo, Tunus, Cibuti, Senegal, Sudan, Sierra Leone, Somali, Gabon, Gine, Filistin, Komorlar, Katar, Fildişi Sahili, Kuveyt, Lübnan, Libya, Maldivler, Mali, Malezya, Mısır, Fas, Moritanya, Nijer, Nijerya ve Yemen'den oluşan 34 ülkenin bu ittifaka katıldığı duyuruldu.

İttifaka dahil 20 ülkenin katılımı ile Suudi Arabistan'da 27 Şubat 2016'da başlayan Ra'du'ş Şimal (Kuzeyin Gökgürültüsü) isimli tatbikat 10 Mart 2016 tarihinde törenle sona erdi. 20 ülkeden 200.000 askerin katıldığı tatbikat tüm dünyada soğuk duş etkisi yaptı. Kuzeyin Gökgürültüsü'nün yankıları uzun süre devam edeceğe benziyor. Tatbikatın resmi medya kanalı درع الوطن / Dira Alwatan / Vatan Kalkanı tatbikat görüntülerini youtube üzerinden yayınlamıştır.4

İslam ülkelerinin savunma alanında başlattığı bu girişimin sahip olduğu büyük önemi eksiksiz devam ettirebilmesi için savunma sanayinde de bağımsız sistemler geliştirmesi gerekmektedir.

Geçtiğimiz aylarda PYD ve DAİŞ'e karşı Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılan Fırtına Obüsleri ve ASELSAN tarafından geliştirilen KORAL - Mobil Elektronik Harp Sistemi ABD ve Rusya'nın Suriye politikalarında dönüm noktası oluşturmuştur.

KORAL5 sisteminin ASELSAN tarafından 50 alt yüklenici firma ile birlikte üretildiğini göz önüne alırsak Savunma Sanayi Müsteşarlığımızın Türk Savunma Sanayi firmaları için çok stratejik bir çalışma ile üretimleri sektörün büyümesini destekleyici şekilde teşvik ettiğini fark edebiliriz.

Görevlerinden birisi de "Savunma sanayiinde yan sanayi ve KOBİ’lerin geliştirilmesi çalışmalarının yapılmasını sağlamak" olan SSM Sanayileşme Daire Başkanlığı'nın6 önü bu alanda nasıl daha fazla açılabilir?

Zannederim SSM Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığı "Teröre Karşı İslam İttifakı"nın Dünyada değiştirdiği dengeleri çoktan fark etmiş ve çalışmalara başlamıştır bile…

Ortak Savunma Sanayi !

Bu konuda yapılan çalışmalara katkı sağlamak adına taslak çalışmasını yürüttüğümüz bir projeden bahsetmeyi faydalı görüyorum.

Dünya barışının sağlanmasının yolu güçler dengesinin oluşturulmasından geçmektedir. Mevcut denge geçen bir asrı aşkın süredir İslam ülkelerinin yer aldığı Ortadoğu ve Afrika bölgesi aleyhine seyretmektedir. "Teröre Karşı İslam İttifakı" oluşumu mevcut dengeleri alt üst ederek İslam ülkelerinin özlerine dönmelerini sağlayacak girişimi oluşturmuştur.

ASSAM'ın Stratejik Araştırma konularından Savunma ve Savunma Sanayi İttifakı7 konusundaki çalışmalarının bugün hayata geçmeye başladığını görmek gerçekten çok gurur verici…8

savunma sanayi isbirligi 02

ASSAM bu konudaki çalışmalarını 2014 yılında bölgede oluşan krizlerin çözümüne yönelik olarak İslam Dünyasına Huzur Nasıl Gelecek? başlıklı raporu ile yayınlamıştı.9

savunma sanayi isbirligi 03

Yine aynı kapsamda Küresel Saldırının Hedefindeki İslam Dünyası10 konulu seminerler düzenlenmişti. ASSAM'ın önerdiği Kriz Yönetim Merkezi'nin alt kuruluşu olan Ani Müdahale Gücü11 bugün "Teröre Karşı İslam İttifakı"nın bir çalışması olan Kuzeyin Gökgürültüsü tatbikatı ile hayata geçirilmiş bulunmaktadır.

Yine ASSAM tasavvurlarından biri olan Savunma Sanayi İttifakı'nın da zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi önem arz etmektedir.12

Savunma Sanayi ülkelerin mahrem meselelerinden biri olduğu için savunma sanayi alanında faaliyet göstermek isteyen firmaların önündeki en büyük engellerden biri de - KOBİ'ler açısından - piyasa ihtiyaç analizinde yetersiz kalınmasıdır.

Piyasa ihtiyaç analizi - ihtiyaç envanteri - ve KOBİ üretim imkan / kabiliyet envanteri bir üst kurum tarafından yürütülürse kaynaklar maksimum verimle değerlendirilebilir.

Şöyle ki; İslam ittifakına dahil olan 34 ülke ve hatta BM'ye kayıtlı yaklaşık 60 İslam ülkesinin kullandıkları araç gereç ve sistemlerin marka, model, üretim yılı (versiyon), miktar, bakım, onarım, yenileme, modernizasyon ihtiyaçları gibi kriterleri de içermenin yanı sıra yedek parça, sarf malzeme, mühimmat sarfiyatlarını da içeren bir savunma sanayi envanterinin oluşturulması gerekmektedir. Benzer bir sistem NATO tarafından kullanılmaktadır. NATO'ya üye ülkeler bu sistem üzerinden ihtiyaçlarını online bir ortama girerek ihale düzenleyebilmekte, üreticiler ise belli kriterleri sağlayarak bu sisteme üye olabilmekte ve üretimlerini üye ülkelerin silahlı kuvvetlerine sergileyebilmekte ve ihalelere teklif sunabilmektedir. NATO standardizasyonu kapsamında her türlü savunma sanayi ürünü farklı üreticiler tarafından üretilse bile ortak NATO stok kodlaması ile pazarda yerini alması kolaylaşmaktadır.

60 İslam ülkesi savunma sanayi ihtiyaçlarının nerede ise tamamını batılı ülkelerden karşılamaktadır. Her birinin ortalama 100 savaş uçağı (sadece Türkiye'nin 1100 civarında savaş uçağı bulunmakta) olduğunu düşünsek 6000 uçaktan, her birinde 1000 tank olduğunu varsaysak 60.000 tanktan bahsediyoruz demektir. Tüm bu savaş araç gereçlerinin yedek parçaları, sarf malzemelerini de hesaba kattığımızda inanılmaz büyüklükteki bir pazardan bahsettiğimizi anlamışsınızdır.

Bu ülkelerin savunma bakanlıkları veya bünyelerindeki Savunma Sanayi Müsteşarlıkları vasıtasıyla üyesi oldukları İttifakın oluşturacağı online veritabanına kendi silahlı kuvvetleri ve iç güvenlik teşkilatının savunma sanayi ihtiyaç envanterini aktarmaları sağlanmalıdır.

Her bir araç, gereç, silah, mühimmat, yedek parça ve sarf malzemeleri ile teknik işler, bakım, onarım, danışmanlık gibi hizmetler için standartlar oluşturulmalı ve bunlarla ilgili tasnif - kodlama yapılmalıdır.

Buna paralel olarak yine aynı ülkelerin savunma sanayi hizmet ve mal üreticileri de gerek ve yeter şartları sağlayarak aynı veritabanına ilgili müsteşarlık veya bakanlık onayı ile kayıt olmalı ve tüm üretimlerini veritabanına işleyerek imkan ve kabiliyetlerini envantere aktarmalıdır.

Bugün benzer sistemler internet üzerinden çiçek siparişi vermekten tutun da otomobil ve gayrı menkul satışlarında bile çok başarılı bir şekilde yürütülmektedir.

Vakit kaybedilmeden İslam İttifakı üyesi ülkeler de kendi aralarında bu sistemi kurmalıdır. Böylece uluslararası güç dengesi kendi lehlerine biraz daha dengelenmiş olacaktır.

Kaynakça

1) MOD smooths the way for companies to do business with Defence, Son Ziyaret 20 Mart 2016,  https://www.gov.uk/government/news/mod-smooths-the-way-for-companies-to-do-business-with-defence

2) Savunma Sanayi Üretimini Geliştirme Stratejisi, Son Ziyaret 20 Mart 2016, http://www.assam.org.tr/konular/savunma-ve-savunma-sanayi/savunma-sanayi-isbirligi/savunma-sanayi-uretimini-gelistirme-stratejisi-4-mayis-2014.html

3) Jointstatement on formation of Islamic military alliance to fight terrorism, Son Ziyaret 20 Mart 2016, http://www.mofa.gov.sa/sites/mofaen/ServicesAndInformation/news/GovernmentNews/Pages/ArticleID201512159481880.aspx

4) Dira Alwatan | درع الوطن, Son Ziyaret 20 Mart 2016, https://www.youtube.com/channel/UCHtcronkxfkNfrbqcS6yUKg

5) ASELSAN’dan KORAL Teslimatı, Son Ziyaret 20 Mart 2016, http://www.aselsan.com.tr/tr-tr/basin-odasi/haberler/Sayfalar/koral_teslimati.aspx

6) Sanayileşme Daire Başkanlığı, Son Ziyaret 20 Mart 2016, http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/kurumsal/Sayfalar/DB_Sanayi.html

7) Savunma İttifakı, Son Ziyaret 20 Mart 2016, http://www.assam.org.tr/konular/savunma-ve-savunma-sanayi/savunma-ittifaki.html

8) ASSAM'ın İslam Birliği Tasavvuru Gerçekleşiyor, Son Ziyaret 20 Mart 2016, http://www.assam.org.tr/haberler/haberler/assam-in-islam-birligi-tasavvuru-gerceklesiyor.html

9) İslam Dünyasına Huzur Nasıl Gelecek?, Son Ziyaret 20 Mart 2016, http://www.assam.org.tr/konular/ortaklik-mevzuati/ortak-parlamento/islam-dunyasina-huzur-nasil-gelecek.html

10) Küresel Saldırının Hedefindeki İslam Dünyası, Son Ziyaret 20 Mart 2016, http://www.assam.org.tr/haberler/haberler/kuresel-saldirinin-hedefindeki-islam-dunyasi.html

11) Barış Gücü, Son Ziyaret, 20 Mart 2016, http://www.assam.org.tr/konular/savunma-ve-savunma-sanayi/baris-gucu.html

12) Savunma Sanayi İşbirliği, Son Ziyaret 20 Mart 2016, http://www.assam.org.tr/konular/savunma-ve-savunma-sanayi/savunma-sanayi-isbirligi.html

Okunma 2840 defa Son Düzenlenme Pazar, 20 Mart 2016 22:01
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

  1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
  2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
  3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

  1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
  2. Oto Elektroniği
  3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
  4. Telefon Santral Bakım Onarımı
  5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

Web site: akmtanriverdi.blogspot.com.tr
Yorum eklemek için giriş yapın
Adres: Marmara Mahallesi Hürriyet Bulvarı No:110/H Beylikdüzü / İstanbul / 34524 / Türkiye
Tel : +90 555 000 58 00 eposta: info @ assam . org . tr