Pazar, 18 Ekim 2015 00:00

Dostlarıma Seçim Deklarasyonu (18 Ekim 2015)

Yazan
Öğeyi Oyla
(2 oy)

DOSTLARIMA SEÇİM DEKLARASYONU

(18 Ekim 2015)

Kendimize yakın gördüğümüz bazı arkadaş ve dostlarımızın, Ülkemizde istikrarın, huzurun, refahın, güvenliğin ve bekanın alternatifsiz sağlayıcısı olan bir siyasi partimize, muhalif söylemleri, seçime atmosferine girdiğimiz bir ortamda dillendirmelerini anlamak mümkün değildir.

Her söylediğimiz doğru olacak ama doğruları, yer, zaman ve pozisyon dikkate alınarak söyleyip söylememe meselesinin, feraset ve hakkaniyet meselesi olduğunu bilmek gerekir.

Çok kritik bir süreçten geçiyoruz. Ülkemizin yaşadığı durum olağan üstü bir durumdur. Hatta çok olağanüstü bir durumdur.

*  Türkiye 10 Mart 2015 tarihinden itibaren, 8 aydır SEÇİM SATH-I MAİLİNDE yönetiliyor. 2014'de yapılan mahalli seçimlerle Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de hesaba katar isek, bu kadar uzun süre seçim havasında olan bir ülkeyi bütün dengeleri kollayarak yönetmek kolay değildir.

*  Siyasi irade; devletin içinde, yargı ve yürütme bünyesinde yuvalanmış, siyasi irade ile mücadele halinde olan üç ayrı paralel yapılanma ile ( Ergenekon, malum cemaat ve bölücü terör örgütü) mücadele ederek devleti yönetmeye çalışıyor.

*  Siyasi İrade; kökü dışarıda ve 30 senelik geçmişi olan bir silahlı terör örgütünün asimetrik saldırılarına karşı, içeride bir iç savaş ve dış unsurlarına karşı da savaş durumunu yönetmek durumunda bulunmaktadır.

*  Küresel güçler, tam bir iç savaşın hüküm sürdüğü güneyimizdeki iki ayrı ülkede (Irak ve Suriye) sınırları yeniden çizecek şekilde, bütün imkanları ile bulunmaktadırlar.

*  Küresel güçler, güney komşularımızı düşürdükleri duruma ülkemizi de düşürmek için ellerindeki tüm imkanları devreye sokmakta ve siyasi, ekonomik, sosyal, biyografik ve askeri dengeleri bozmak için gayret göstermektedirler.

*  Küresel Güçler; tarafları İslâm Coğrafyasındaki İslâmi Mezhepler ve etnik unsurlar olan İslâm Dünyasına, ilan edilmemiş, sınırları çizilmemiş, asimetrik (gayri nizami) savaş yaşatmaktadırlar. Türkiye'de bu savaşın alanı olmaya çalışılmaktadır.

Coğrafyamızın özelliği nedeni ile içinde bulunduğumuz bu duruma dayanabilecek ülke ve yönetim kadrosu çok az bulunur.

Bu durumda Türkiye'nin ilk ihtiyacı; tek parti hükümeti çıkaracak bir seçim sonucuna ulaşarak siyasi istikrarı sağlamaktır.

Yakın tarihimizi unutmayalım. 1970-1980 arası 10 yıllık dönemde 12 hükümet kuruldu. Bu zayıf, kısa ömürlü koalisyon hükümetlerinin sebep olduğu istikrarsız dönemin arakasından 12 Eylül Darbesi geldi. 1991-1997 arası 6 yıllık sürede de 7 hükümet görev yaptı. Bunun arkasından da 28 Şubat Post Modern Darbesini yaşadık. Ama Türkiye bu gün ulaştığı  imkânların büyük çoğunluğunu Çok Partili dönemde; 1950-1960, 1965-1971, 1983-1991 ve 2002-2015 yıllarında tek partilerin kurduğu hükümetlerin sağladığı istikrarlı dönemlerde ulaşmıştır.

Bize düşen, değerlerimizi savunan ve tek başına iktidar olabilecek siyasi oluşumun arkasında kilitlenmek olmalıdır.

Davranışımız; duygularımızla veya kısıtlı haber kaynaklarımızla yanlış gibi gördüğümüz uygulamaları öne çıkararak ve doğruyu söylüyorum- yanlış yapmamaları için uyarıyorum gibi masum söylemlerle, istikrarı sağlayacak tek oluşum olan Partiyi tenkit etmek olmamalıdır.

Muhalifler bunu zaten alabildiğine yapmaktadır. Onların iddialarına haklılık payı vererek, doğrucu davranmaya çalışmak, muhaliflerin ekmeğine yağ sürmek ve siyasi istikrarın aleyhine çalışmak demektir.

Dost acı söyler lafı doğru değildir. Dost tatlı söyler, yaptığı tenkit olsa bile tatlı yapar. Birebir, uygun ortamda, uygun zamanda dostluğunu ispatlayarak söylerse bu o zaman dost sözü olur. Ulu orta, genel ortamda, sırtından hançer vurur gibi söz ve hareket dosta yakışmaz. Düşmana yakışır.

Bu durumda, siyasî iradenin uygulamalarını savunamıyorsak susmak en doğru hareket tarzıdır.

Değerli dostlarım;

En az 01 Kasım 2015 Genel Seçimlerine ve hatta yeni hükümet kuruluncaya kadar, yapabiliyor isek bu iktidarın ülkemize kazandırdıklarından bahsedelim. Müspet meseleleri paylaşalım. Zihinlerde tereddüt oluşturmayacak değerlendirmeleri paylaşalım. Haktan görünüp de intikam peşinde olanların veya önünü-arkasını düşünmeden yapılan yorumları paylaşmayalım.

Özellikle seçime 15 gün kala bir iktidar döneminin kendimize göre yanlışlarını ortaya koymanın faydası değil zararı var.

Yapılan çok güzel şeyler var. Son dönemde de, bu ateş çemberinin içinde ülkeyi bundan daha iyi idare edecek bir alternatif var mı ki, gelinen durumdaki olumsuzlukları dilimize dolayalım?

İktidar namzedi olarak gördüğümüz siyasi partilerin seçim beyannamelerini inceleyelim. Titizlikle inceleyelim ve mukayese edelim. İktidarları dönemlerindeki uygulamalarını, kazandırdıklarını, kaybettirdiklerini listeleyelim hafızamıza yerleştirelim. Kadrolarının ve liderlerinin nitelikleri ve değerlerimizle örtüşmesi, yaptıkları ve yapacakları bakımından da tarafımızı doğru belirlediğimizden mutmain olalım.

Hiç olmazsa son iki haftada yapılan güzel şeylerden bahsedelim. Avrupa'yı, Balkanları, Ortadoğu'yu, Asya ülkelerini, Türk Cumhuriyetlerini gezenler, Türkiye'nin 10 sene, 20 sene önceki,  her alandaki durumunu bilenler, günümüz Türkiye'sinin  imkanlarından bahsetsin.

Şu süreçte birbirimize, çevremize, yakın bulduklarımıza ve kafası karışık olanlara bunlardan bahsedelim.

Hazreti Ali'ye  (Radıyallahu anh) gerçek dostu nasıl tanıyalım diye sormuşlar. "O"da "düşmanlarınızın oklarının hedefine bakın" demiş.

Dinimize, Ümmetimize, Milletimize ve Devletimize düşman olanların hedeflerine koyup sabah-akşam tenkit ettikleri kişiler bizim gerçek dostumuzdur.

Huzur istiyorsak!

İstikrar İstiyorsak!

Gelişme istiyorsak,

Güçlü olmak istiyorsak

İslâm Alemine önderlik yapmak istiyorsak!

...................!

İstikametimizi belirleyelim.

Yapılan güzel şeyleri dillendirelim kendimize ve çevremize moral verelim.

Vesselam!

Adnan Tanrıverdi

ASSAM, YUSDER ve

SADAT Yönetim Krl.

ASDER Onursal Bşk.

Okunma 6974 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 11 Aralık 2017 16:29
Adnan TANRIVERDİ

Emekli Tuğgeneral Adnan Tanrıverdi Kimdir? Türkçe (Türkiye) Arabic (اللغة العربية) English (United Kingdom)

 

Adnan Tanrıverdi08 Kasım 1944 tarihinde Konya'nın Akşehir ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve liseyi Akşehir'de bitirdi. Orta tahsilinden sonra 1962-1963 öğrenim yılında bir yıl ilkokulda vekil öğretmen olarak görev yaptı. 1963-1964 öğrenim yılında bir yıl İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Zooloji Bölümünde öğrenim gördü.

1964 yılında Kara Harp Okuluna girdi. 30 Ağustos 1966 yılında; Topçu Subayı olarak pekiyi derece ile Kara Harp Okulunu bitirdi. 1967 yılında Topçu ve Füze Okulu Subay Temel Kursunu ikincilikle bitirdi. Mart 1967 tarihinde Teğmenliğe nasbedildi. Aynı yıl Füsun Hanım ile evlendi.

Sırasıyla; 23ncü Piyade Tugayı 8inci Topçu Taburunda (İstanbul), 10uncu Piyade Tümeni Topçu Alayında (Tatvan), 58inci Topçu Er Eğitim Tugayı Karargah Bölüğü ve 1inci Topçu Taburunda Batarya Komutanlıkları (Burdur) görevlerinde bulundu. 30 Ağustos 1970'de Üsteğmen, 30 Ağustos 1973'de Yüzbaşı rütbesine yükseltildi. Topçu Ve Füze Okulu Kurslar Alayı Yedek Subay taburunda Yedek Subay Bölük Komutanlığı yaptı.

1976-1978 yıllarında Kara Harp Akademisinde öğrenim görerek 1978 yılında Kurmay Subay statüsünü kazandı. 1980 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisini bitirdi. Kurmay Sb. olarak; 2nci Piyade Tümen  Komutanlığında  (Adapazarı) İstihbarat Şube Müdürlüğü ve Kurmay Başkan Vekilliği; Kara Harp Akademisi Öğretim Üyeliği; Genelkurmay Özel Harp Daire Başkanlığı Lojistik ve Harekat Şube Müdürlükleri, Kurmay Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

30 Ağustos 1980 tarihinde mümtazen terfi ettirilerek Binbaşılığa, 30 Ağustos 1984 tarihinde Yarbaylığa, 30 Ağustos 1987 tarihinde Albaylığa yükseltildi.

Akademi öncesi Özel Tekamül Kursları, Fransızca Temel Kursu ve Gayri nizami Harp Kursu gördü.

1986-1988 yıllarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sivil savunma Teşkilat Başkanlığı, 1988-1990 yıllarında Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 1inci ve 2nci Dairelerinde Subay Üyelik ve 1inci Daire Başkan Vekilliği görevlerinde bulundu.

1990 yılında 8inci Kolordu Topçu Alay Komutanlığı (Malazgirt) görevine atandı. Bu görevde iken 30 Ağustos 1992 tarihinde Tuğgeneralliğe yükseltildi.

1992-1995 yılları arasında üç yıl 2inci Zırhlı Tugay Komutanlığı (Kartal), 1995-1996 yıllarında da Kara Kuvvetleri Sağlık Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 30 Ağustos 1996 yılında kadrosuzluktan emekliye sevk edildi.

Emekliye ayrıldıktan sonra, 1997:1998 yılları arasında bir yıl süre ile fahri olarak , Üsküdar FM Radyosunun Genel Koordinatörlük görevini yürüttü. 30 Mayıs 2004 tarihinde İhlâs Marmara Evleri Camii Yaptırma ve Yardım Derneği Yönetim Kurulunda yer aldı. 28 Kasım 2004 : 22 Kasım 2009 tarihleri arasında Adaleti Savunanlar Derneği (ASDER) nin Genel Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Yeni ASDER Yönetimi, kendisine ASDER Onursal Başkanlığı titrini münasip görmüştür.

ASDER Onursal Başkanı olarak, Müslüman Ülke Silahlı kuvvetlerinin organizasyonu ve stratejik kullanımına danışmanlık, son kullanıcıdan eğitici seviyesi kadar özel konularda eğitim ve harp, silah ve araçlarının temini, bakım ve onarımı hizmetlerinde görev yapmak üzere SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim şirketini 28 Şubat 2012 tarihinde; İslam Ülkelerinin bir irade etrafında birleşmesinin teknik esaslarını inceleme ve İslam birliği temelinin atılması için uygun koşulları oluşturma hizmetleri için "Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneğini" (ASSAM) 24 Mayıs 2013 tarihinde; SADAT A.Ş. bünyesinde hizmet verecek emekli askeri personelin kondisyonlarını muhafaza etme ve geliştirme hizmetlerinin yürütülmesi için "Yunus Uluslararası Doğa Sporları Derneği ve Deniz Sporları Kulübünü" (YUSDER) 19 Ocak 2013 tarihinde kurmuştur.

Ağustos 2016-Mart 2020 tarihlerinde Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevinde bulunmuştur.

Halen; ASDER Onursal Başkanlığı ile ASSAM Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi ve YUSDER Yönetim Kurulu Başkanlıklarını aktif olarak yürütmektedir.

Evli ve iki çocuk babası olup Fransızca bilir.

 

 

  من هو العميد المتقاعد عدنان تانريفردي؟

ولد في 08 نوفمبر/ تشرين الثاني 1944 في منطقة أقشهير بولاية قونية. أتم دراسته الابتدائية والإعدادية والثانوية في أقشهير. بعد تعليمه الثانوي، شغل منصب مدرس بديل في المدرسة الابتدائية لمدة عام واحد في العام الدراسي 1962-1963. ودرس في جامعة إسطنبول، كلية العلوم، قسم علم الحيوان لمدة عام واحد في العام الدراسي 1963-1964.

في عام 1964، دخل الأكاديمية العسكرية البرية. في 30 أغسطس 1966 تخرج من الأكاديمية العسكرية البرية برتبة ضابط مدفعية بدرجة عالية. في عام 1967، أنهى الدورة الأساسية لضباط مدرسة المدفعية والصواريخ بالمركز الثاني. تمت ترقيته إلى ملازم في مارس/ آذار 1967. في نفس العام، تزوج من السيدة فسون.

خدم في لواء المشاة الثالث والعشرين كتيبة المدفعية الثامنة (إسطنبول)، وفي فوج المدفعية لفرقة المشاة العاشرة في (تطوان)، وفي سرية قيادة لواء التدريب الخاص بالمدفعية الثامنة والخمسين وكتيبة المدفعية الأولى كتيبة البطارية في (بوردور). تمت ترقيته إلى رتبة ملازم أول في 30 أغسطس/ آب 1970، وفي 30 أغسطس/ آب 1973 إلى رتبة نقيب. شغل منصب قائد سرية ضابط الاحتياط في كتيبة ضباط الاحتياط في مدرسة المدفعية والصواريخ.

درس في الأكاديمية العسكرية البرية في 1976-1978 وحصل على منصب ضابط أركان في عام 1978. تخرج من أكاديمية القوات المسلحة عام 1980. بصفته ضابط أركان، شغل منصب رئيس فرع المخابرات ونائب رئيس أركان فرقة المشاة الثانية في (أدا بازاري)، وكعضو هيئة التدريس في الأكاديمية العسكرية البرية، وفي فرع الخدمات اللوجستية والعمليات في قسم الحرب الخاصة في هيئة الأركان العامة، وكنائب رئيس هيئة الأركان العامة.

تمت ترقيته إلى رتبة رائد في 30 أغسطس/ آب 1980، وإلى رتبة مقدم في 30 أغسطس/ آب 1984، وإلى رتبة عقيد في 30 أغسطس/ آب 1987.

حضر قبل الأكاديمية الدورات التطويرية الخاصة والدورة الأساسية للغة الفرنسية ودورة الحرب غير التقليدية.

شغل منصب رئيس منظمة الدفاع المدني في جمهورية قبرص التركية الشمالية في الأعوام 1986-1988، وكعضو ضابط في الغرف الأولى والثانية للمحكمة الإدارية العسكرية العليا، ونائب رئيس الشعبة الأولى في الأعوام 1988-1990.

في عام 1990، تم تعيينه في قيادة فوج مدفعية الفيلق الثامن في (مالاذكرد). وأثناء وجوده في هذا المنصب رقي إلى رتبة عميد في 30 أغسطس/ آب 1992.

وبعد أن شغل منصب قائد اللواء الثاني المدرع في منطقة (كارتال) لمدة ثلاث سنوات بين 1992-1995 ورئيساً لقسم صحة القوات البرية بين 1995-1996، تقاعد في 30 أغسطس/ آب 1996.

بعد تقاعده، شغل منصب المنسق العام لإذاعة Üsküdar FM لمدة عام واحد بين 1997- 1998 بصفة فخرية. في 30 مايو/ أيار 2004، كان عضوا في مجلس إدارة جمعية إخلاص مرمرة لبناء المساجد والإغاثة. شغل منصب الرئيس العام لجمعية المدافعين عن العدالة (ASDER) بين 28 نوفمبر/ تشرين الثاني 2004 و22 نوفمبر/ تشرين الثاني 2009.

اعتبرت إدارة ASDER الجديدة أنه من المناسب منحه لقب الرئيس الفخري لـ ASDER.

وكالرئيس الفخري لـ (ASDER): أنشأ شركة صادات للاستشارات الدفاعية الدولية والإنشاءات والتجارة والصناعة المساهمة وذلك لتقديم خدمات الصيانة والإصلاح وتأمين المعدات والأسلحة والتدريب بشكل خاص، والتدريب من مستوى الجندي الى مستويات المدربين، وتنظيم القوات المسلحة للدول المسلمة و تقديم الاستشارات في الاستخدام الاستراتيجي لها بتاريخ 28 فبراير/ شباط 2012. وللقيام بالدراسات اللازمة وخلق الظروف المواتية لإرساء أسس الاتحاد بين الدول الإسلامية بإرادة موحدة والقيام بالخطوات المطلوبة أنشأ " جمعية مركز المدافعين عن العدالة للدراسات الاستراتيجية أصّام" بتاريخ 24 مارس/ آذار 2013، وللحفاظ على حالة العسكريين المتقاعدين الذين سيعملون ضمن شركة صادات الدفاعية ولتطوير قدراتهم، أسس "جمعية يونس الدولي للرياضات الطبيعية والرياضات المائية" (YUSDER) في 19 يناير/ كانون الثاني 2013.

شغل منصب كبير مستشاري الرئيس التركي في الفترة ما بين أغسطس/ آب 2016 ومارس/ آذار 2020.

يشغل حاليا، الرئيس الفخري لـ ASDER ورئيس مجلس إدارة مركز أصّام للمدافعين عن العدالة للدراسات الاستراتيجية وجمعية YUSDER للرياضات الطبيعية والمائية.

متزوج وله ولدان ويتحدث الفرنسية.   

 

 

 Who is Retired Brigadier General Adnan Tanrıverdi?

He was born on 08 November 1944 in Akşehir district of Konya. He finished primary, secondary and high school in Akşehir. After his secondary education, he worked as a substitute teacher in primary school for one year in the 1962-1963 academic year. He studied at Istanbul University, Faculty of Science, Department of Zoology for a year in the 1963-1964 academic year.

He started studying the Military Academy in 1964. On 30 August 1966; He graduated from the Military Academy with a excellent degree as an Artillery Officer. In 1967, he finished the Artillery and Missile School Officer Basic Training in second. He was assigned as Second Lieutenant in March 1967. In the same year he married Mrs. Füsun.

He served respectively in 23rd Infantry Brigade 8th Artillery Battalion (Istanbul), the 10th Infantry Division Artillery Regiment (Tatvan), the 58th Private Artillery Training Brigade Headquarters Company and the 1st Artillery Battalion Battery Commands (Burdur). On 30 August 1970, he was promoted to First Lieutenant, on 30 August 1973 he was promoted to the rank of Captain. He served as the Reserve Officer Company Commandant in the Artillery and Missile School Trainings Regiment Reserve Officer Battalion.

He studied at the Military Academy between 1976-1978 and gained the status of Staff Officer in 1978. He graduated from the Armed Forces Academy in 1980. As Staff Officer; He served in Intelligence Branch Directorate and Deputy Chief of Staff in the 2nd Infantry Division Command (Adapazarı); Military Academy Faculty Member; Deputy Chief of Staff at the General Staff Special Warfare Department, Logistics and Operations Branch Directorates.

He was promoted to Major on 30 August 1980, to Lieutenant Colonel on 30 August 1984 and to Colonel on 30 August 1987 with outstanding service.

He attended Special Development Courses, Basic French Course and Unconventional Warfare Course before the academy.

He served as the Head of the Civil Defense Organization of the Turkish Republic of Northern Cyprus between 1986-1988 and as an Officer Member and Deputy Head of the 1st Division in the 1st and 2nd Departments of the Supreme Military Administrative Court between 1988-1990.

In 1990, he was appointed to the 8th Corps Artillery Regiment Command (Malazgirt). While he was in this post, he was promoted to Brigadier General on 30 August 1992.

After serving in the 2nd Armored Brigade Command (Kartal) for three years between 1992-1995 and as the Head of the Land Forces Surgeon General Office between 1995-1996, he was transferred to retirement on August 30, 1996.

After his retirement, he worked as the General Coordinator of Üsküdar FM Radio as an honorary for a year between 1997-1998. He took part in the Board of Directors of İhlâs Marmara Evleri Mosque Construction and Aid Association on 30 May 2004. Between 28 November 2004 - 22 November 2009, he was the President of the Association of Justice Defenders (ASDER).

As Honorary President of ASDER, Consultancy on the Organization and strategic use of the Armed Forces of the Muslim Countries, from the end-user level to the educator level, He established SADAT International Defense Consulting Construction Industry and Trade Inc. on February 28, 2012 to provide training and warfare, supply, maintenance and repair services of weapons and vehicles. He established the "Justice Defenders Strategic Research Center Association" (ASSAM) on May 24, 2013, for the services of examining the technical principles of the unification of Islamic countries around a will and creating the appropriate conditions for the foundation of Islamic Union. He established "Yunus International Outdoor Sports Association and Sea Sports Club" (YUSDER) on 19 January 2013 in order to maintain and improve the conditions of retired military personnel, YUSDER serves within the body of SADAT Inc.

He served as the Presidency Chief Advisor between August 2016 and March 2020.

Currently; he serve as Honorary President of ASDER and actively President of Board of Directors of ASSAM, SADAT Inc. and YUSDER.

He is married and has two children. He can speak French.

www.adnantanriverdi.com

Benzer Öğeler (etikete göre)

Yorum eklemek için giriş yapın