Cuma, 23 Ekim 2020 10:33

Radarın Altındaki Stratejik Krallık

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Konumu açısından büyük önemi olan Ürdün, İngiliz bağlantılı kraliyet ailesi ve İsrail uydusu siyasetine yükselen tepkilere sert cevap vermeye başladı

Arabistan yarımadası, Kuzey Arabistan ve Kuzey Afrika bölgelerini birbirine bağlayan stratejik önemdeki Ürdün, dünyanın her yerindeki uygulanan taktiklerle, İngiliz oyunları, Batıyatapar hâkim sınıf ve ezilen Müslüman halk arasında kalmış bir kardeş ülke.

Petra kentinden bu yana bağımsız bir devlet olmayan Ürdün, 1. Dünya savaşında bölgeyi ele geçiren İngilizlerin Araplarla yeni kurulacak olan İsrail arasında bir tampon bölge olması için oluşturuldu. Başına da Osmanlı’ya isyan eden Şerif Hüseyin’in ailesi getirildi.

İsrail kurulunca bu nüfusu az ülkeye yüzbinlerce Filistinli canını kurtarmak için kaçtı. Ülkenin nüfusunun çoğunluğu ikinci sınıf vatandaş olarak görülen bu Filistinlilerden oluşuyor. Ülkede Kafkasyalılar da var. İstihbarat ve ekonomi ağırlıkla Çerkez kökenlilerin elinde.

Ülkede genç yaşta başa geçen ve sıkı İngiliz terbiyesiyle büyüyen Kral 2. Hüseyin’in tam denetim altında kalması için bir İngiliz istihbarat subayının güzel kızı Antoinette Avril Gardiner ile evlendirildi. Kraliçe Muna sarayda ve sosyal politikalarda etkin oldu. Hüseyin İsrail’i tanıyan ikinci Arap ülkesiydi. Mısır ve Suriye’yle birlikte müttefik olarak girdiği savaşlarda İsrail’in istihbarat kaynağı oldu.

Hüseyin’in kardeşi olan veliaht prens Hasan, Hüseyin’in kanserden ölümüne yakın vekaleten krallığa başlayınca İngiliz etkisini azaltmayı hedefledi. Ülkedeki Müslümanlara haklarını iade edip İhvan-ı Müslimin’le yakınlaşınca 1999’da bir iç darbeyle görevden alındı; kralın İngiliz istihbaratçı Gardiner ailesinden oğlu Abdullah kral yapıldı.

Yakın zamanlarda İsrail ilişkileri iyice ilerledi. Doğal gazı İsrail’den geliyor. Ülke İsrail mallarını Arap halklara pazarlıyor. Gelir dengesizliği olan ve milli iradenin yansımadığı ülkede kötü yönetim son dönemde özellikle İhvan’a yakın olan öğretmenler sendikasının barışçıl gösterileriyle protesto edilmeye başlandı. Ancak ülke kurulu düzeni, çok sert karşılık verip sendikanın yöneticilerini ve başlıca göstericileri hapse attı.

Bunların ardından, yapılacak yeni seçimler için ülkedeki İngiliz-İsrail hakimiyetine karşı bütün Müslüman gruplar bir araya gelme ve seçimlerde ortak aday gösterme kararı aldılar. Bu gerçekleşirse İhvan’a yakın Müslüman grupların iktidara gelmeleri kesin.

Ancak seçimler bu türden derin devlet idaresindeki ülkelerde genelde bir göz boyama. Rejim kaybettiğinde bir yolunu bulup seçimleri iptal edip partileri kapatıp ardından da kazanan kesimi hapse atıyorlar. Hatta Mısır’daki gibi kitlesel olarak idam ediyorlar.

mirathaber.com sitesinden alınmıştır.

Son Düzenlenme Salı, 10 Kasım 2020 11:29
Yorum eklemek için giriş yapın