Perşembe, 12 Eylül 2013 21:44

Batı, Neden Zulme Müdahale Etmiyor (12 Eylül 2013)

Yazan
Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
Askeri Müdahale Askeri Müdahale

Mısır'da seçilmiş bir hükümete karşı yapılan darbeye Batı ülkelerinden hiç bir şekilde kınama veya benzeri ifade kullanılmamıştır. Hatta tamamen sessiz kalınmıştır. Ardından Suriye'de kullanılan kimyasal silah sonucu binlerce kişi -maalesef çoğunluğu çocuk- hayatını kaybetmiştir. Irak'ta kimyasal silahları bahane ederek müdahale eden ABD bu sefer Suriye'ye müdahale etme niyetini ortaya koymuş, ancak müdahalenin tamamen kimyasal silahları yok etmek amaçlı olduğunu belirtmiştir. Esed yönetiminin devrilmesi yönünde müdahale olmayacağını açıklamıştır. 

Diğer Batı ülkeleri ne yaptı? İngiltere müdahale etmeyeceğini açıkladı, Almanya kınamadan öteye ses çıkarmadı. Sadece Fransa fiili müdahale istedi. Rusya zaten Suriye'nin yanında yer alarak müdahaleye karşı olduğunu açıkladı. Peki Batı neden müdahaleye yanaşmadı? Neden Esed yönetiminin ayrılması yönünde baskı yapılmadı?

Batı'nın Suriye ve Mısır olaylarına karşı tavrını biraz farklı pencereden okuduğumuzda aklımıza hemen Batılı devletlerin İslamiyet'in yükselmesinden korktukları geliyor. Esed'in devrilmesi ile kaosa sürüklenecek olan Suriye'de kendilerine yakın olmayan Müslüman bir yönetimin gelmesinden çekindikleri için şimdilik Esed yönetimine zaman vererek desteklemektedirler.

Aynı husus Mısır içinde geçerlidir. Batı, devrik seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi yönetimindeki Mısır'ın ekonomik ve siyasal anlamda ilerlemesinden çekinmiştir. Müslüman Kardeşlerin Mısır'daki varlığı Batı için tehdit oluşturmuştur. Orta Doğu'da Suriye, Mısır ve Türkiye gibi güçlü ülkelerde siyasal İslam'ın yükselmesini engellemek için harekete geçmişlerdir. Türkiye'de ise Gezi olayları ile kaos ortamı oluşturulmak istenmiştir. Ancak demokrasisi Suriye ve Mısır'dan daha ileri olan Türkiye'de bu hesap şimdilik tutmamıştır.

Okunma 9472 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 02 Ocak 2023 10:49
Ali Fuat GÖKÇE

Yrd. Doç. Dr. Ali Fuat GÖKÇE

22.02.1967 Van doğumlu. 1985 yılında Kuleli Askeri Lisesinden mezun oldu, 1989 yılında Kara Harp Okulundan Jandarma Teğmen olarak mezun oldu. 2008 yılına kadar Silahlı Kuvvetlerde çeşitli kademelerde çalıştıktan sonra Binbaşı rütbesinden emekli oldu. 2006 yılında Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde yüksek lisansını tamamladı.

2011 yılında Malatya İnönü Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünde doktorasını tamamladı. 2011 yılı TBMM genel seçimlerinde Gaziantep’ten Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili aday adayı oldu. 2012 yılında Gaziantep Üniversitesinde Yrd. Doç. Dr. unvanı ile göreve başladı. Siyasi Partilerde Lider ve Yönetim Değişimi isimli kitabı mevcuttur. Uluslararası ve ulusal dergilerde siyaset ve kamu yönetimi üzerine makaleleri bulunmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibidir. Silahlı Kuvvetler Üstün Cesaret ve Feragat Altın Madalya sahibidir.

Kişisel Web Site: www.alifuatgokce.com

www.alifuatgokce.com
Yorum eklemek için giriş yapın