Cuma, 20 Aralık 2019 00:00

3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi Sona Erdi

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

"ASRİKA Ortak Savunma Sanayi Üretimi" temasıyla İstanbul'da düzenlenen 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi sona erdi.

Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) ve Üsküdar Üniversitesinin iş birliğiyle "ASRİKA Ortak Savunma Sanayii Üretimi" temasıyla İstanbul'da düzenlenen 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi sona erdi.

İki gün süren ve yoğun katılımla gerçekleşen kongrenin sonunda, yurt dışından ve Türkiye'den gelen katılımcılar, Baykar Savunma firmasını ziyaret etti.

Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar'ın bir sunum yapmasının ardından heyet, firmanın üretim hattını gezerek ürünler hakkında bilgi aldı.

ASSAM Genel Başkan Yardımcısı Ersan Ergür, kongrenin medya sponsoru Savunma Sanayii Dergilik'e, kongreye şu sözlere değerlendirdi:

"Bu yıl üçüncüsünü düzenlemiş olduğumuz 3. Uluslararası ASSAM İslam Birliği Kongresi İslam ülkeleri arasında savunma sanayii işbirliği usul ve esaslarının tespiti ASRİKA ortak savunma sanayii üretimi ana temasıyla yapmış olduğumuz kongremiz çok verimli geçti. Geçtiğimiz yıllardan daha fazla ilgi, daha yoğun katılımlı olduğunu gördük. Bu kongremize 41 ülkeden katılımcı geldi ve bu 41 ülkeden toplamda -yerli ve yabancı olmak üzere- 47 bildiri sunuldu. Bu 47 bildiriyi toplamda 57 akademisyen sundu. Halkın ve İstanbul halkının, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelenlerin katılımı ve katılımlardaki ilgi ve destek de fazlaydı. Bu kongremizde darbeyi vuran unsur şu oldu: Savunma sanayii gerçekten bütün dünya Müslümanları üzerinde bir milli ruhun harekete geçmesini sağlayan bir öge olarak ortaya çıktı. Makine Kimya’nın, TUSAŞ’ın açmış oldukları stantlara halkımızın yoğun ilgisi fazlaydı. Dolayısıyla buradan dünya Müslümanlarına ortak savunma sanayii üretimiyle ilgili çok yoğun ve net mesajlar çıktı.

Ortak bildirilerimiz önümüzdeki hafta yapılacak olan bir bilim kuruluyla beraber bir sonuç bildirgesi şeklinde hazırlanacak ve bu sonuç bildirgesi bir kitapçık haline getirilerek yayınlanacak. Kongremizin sonunda, yani bildiri sunumlarımdan, bildiri oturumlarının sonra bir saatlik oturum düzenlendi, bu oturumda bildiri sunan akademisyenlerle ortak bir fikir alışverişi yapıldı. Bu fikirler doğrultusunda ortaya çıkan sonuçlarla bilim kurulumuzun yapmış olduğu değerlendirmeyle bir deklarasyon ortaya çıkacak. Bu deklarasyonu da önümüzdeki haftadaki toplantıdan sonra, muhtemelen 15 gün sonra yayınlamış oluruz."

Alıntı: http://ssdergilik.com/tr/HaberDergilik/3-Uluslararasi-ASSAM-islam-Birligi-Kongresi-sona-erdi

 

Okunma 2593 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 12 Eylül 2022 08:59

Ortam