Sunday, 09 February 2020 00:00

Kara Vicdanlar, Hafter ve Black Shield

Written by
Rate this item
(0 votes)
Belgeler ortaya çıktı BAE zor durumda Belgeler ortaya çıktı BAE zor durumda www.hurriyet.com.tr

Her derde deva Paralı Askerler

90’ların başında batı dünyası Irak’a paralı askerlerini Özel Askeri Şirket kılıfı ile getirmişti. Afrika başta olmak üzere Ortadoğu’da sömürü düzeninin bekası için batılı devletler ortaçağdan beri Lejyonerleri kullanmaktadır.

İç karışıklıklarla 3’e bölünen Irak’ın istikrarını kazanmasını engellemekle görevli paralı asker grupları insan kaynağı sıkıntısı yaşamaya başlayınca El-Kaide icad edilerek Müslüman ülke halklarından ideolojik tabanlı yeni ve çok ucuz paralı asker kaynağı elde ettiler. Suriye’nin de karışması sonrası El-Kaide ideolojisi yetersiz kalınca yeni kaynak oluşturmak amacıyla DAEŞ icad edilerek sahaya sürüldü. Günümüzde Türkiye’nin etkin mücadelesi ile El Kaide ve DAEŞ bölgede bitirilmiştir. Afrika’da ise Boko Haram vb örgütler faaliyet göstermeye devam etmektedir. Terörü finanse eden batı ve onun güdümündeki bazı Körfez ülkeleri Türk Silahlı Kuvvetlerinin karşısında dayanmaya güç yetiremeyen ve tabutta ülkelerine geri dönen hatta bazen geri bile dönmeyen paralı asker ihtiyacını karşılamada sıkıntı yaşayınca yeni bir organizasyonla Rusya’dan paralı asker devşirerek Suriye’de kullanmak zorunda kaldı.

Bugün Türkiye Suriye’den sonra Libya’da terörü sona erdirmek üzere Libya Hükümetinin talebi ile askerlerini Libya’ya göndermesiyle batı yeni bir kaosun içine düştü.

Envanterlerinde hem Suriye hem de Libya’ya yetecek miktarda paralı asker yok!

Batılı devletlerin Doğu Akdeniz’e, zengin doğalgaz rezervlerine, Libya petrollerine ve yeraltı kaynaklarına çöreklenmesine Türkiye’nin Kırmızı Kart göstermesi tüm dengeleri alt üst etti. Türkiye’yi 200 yıldır terörle oyalayarak ülkeleri, sınırları, ticareti, hak ve hukuku kendi menfaatlerine göre ama bölge insanına yaşam hakkı tanımadan dizayn edenler hiç olmadıkları kadar paniğe kapılmış durumda.

İki ayrı cepheye ne Avrupa’dan ne Amerika’dan ne de Rusya’dan gelecek paralı asker grupları kifayet etmiyor. Rusya’nın paralı asker organizatörü Wagner kendi isminin fazlaca dejenere olup ağızlarda sakız olması neticesinde iki ayrı Rus şirketi üzerinden sahaya paralı asker sevk etmeye çalışıyor. Fakat kaynaklar Wagner’in kontrolündeki 2.500 civarındaki Ukrayna ve Rus vatandaşı grubun hem Suriye hem de Libya’ya yeterli olmadığında müttefik.[i]

Panik Büyük!

Panik o kadar büyük ki Libya’yı ele geçirmeye çalışan CIA destekli terörist Hafter Türk Silahlı Kuvvetlerinin karşısında toz duman olacağını bildiği için cepheye sürerek harcayacağı çok sayıda piyona ihtiyacı olacağından akıllara ziyan açıklamalar yapıyor.

Terörist Hafter’in sözcüsü geçtiğimiz hafta yaptığı basın açıklamasında Türkiye’nin Suriye’den cihatçı grupları Libya’ya götürdüğünü, SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık Şirketi’nin de Libya’ya paralı asker sevk ettiği yalanını servis etti. Türk Silahlı Kuvvetlerinin iki taraflı anlaşmalarla Libya’ya açık açık Türk askerini götürmesine ve bunu tüm dünyaya ilan etmesine rağmen yapılan sadece algı oluşturma çabasıdır. SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık firmasının sadece stratejik askeri danışmanlık, reorganizasyon, eğitim ve donatım hizmetleri verdiğini tüm dünya bilmesine rağmen paramiliter yaftası yapıştırmaya çalışmak da aynı algı oluşturma operasyonunun bir diğer ayağını oluşturuyor.

Suriye Milli Ordusu (SMO) komutanı Ebu Ahmet El Nur, Hafter sözcüsünün kendisi hakkında ortaya attığı Libya'da olduğu ve Libya'da savaşması karşılığı 1 milyon dolar aldığı iddialarını yalanladı.[ii] Komutan kendisinin Suriye’de Azez’de olduğunu kanıtlayan bir video kaydı yayınlayarak Hafter’in sözcüsü ile adeta alay etti.

Terör Çetesi

CIA destekli terörist Hafter ve arkasındaki Mısır, İsrail, BAE çetesi[iii] Türk Silahlı Kuvvetleri karşısında tutunabilir mi? Kesinlikle hayır! Teknolojik, taktik üstünlük ve terör operasyonlarında uzun süreli deneyim Türk Silahlı Kuvvetlerindedir. Terörist çete açığını kapatabilirim düşüncesi ile Hafter’i kalabalık gösterecek taraftar bulamadığı için paralı asker bulma telaşına kapılmış durumdadır. O kadar acınacak haldeler ki basına yansıyan haberlere göre açlık ve sefaletle pençeleşen Sudanlı gençleri BAE’de Özel Güvenlik işinde çalıştırma vaadi ile kandırıp Yemen ve Libya’ya savaşmaya götürdüler.

Olay bazı gençlerin kandırıldıkları ve kaçırıldıkları bilgisini ailelerine ulaştırması ile açığa çıktı.[iv] Gelişen tepkiler ve Hartum’daki Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği önündeki protesto gösterileri neticesinde Libya’ya kaçırılan 80 civarındaki Sudanlı genç geri getirilerek ailelerine teslim edilmek zorunda kaldı.

Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Black Shield firmasının 2019 yılında Sudan’da gençleri yüksek gelir ve Özel Güvenlik Görevlisi olarak yetiştirip iş vereceği vaadi ile Dubai’ye götürdüğü, 3 aylık askeri eğitimden sonra Yemen veya Libya’da paralı asker olarak çalışma seçeneklerinden birine mecbur bıraktığı ortaya çıkmıştı. Bu gençlerin bir kısmı Yemen’in liman kentlerini işgal etmek için Yemen ordusuna karşı savaşan BAE safında çarpışırken canlarını kaybettiler. Bir kısmı ise bu yıl Libya’ya meşru Libya Hükümetine ve Libyalılara karşı savaşmak üzere götürüldüler.

Kara Vicdanlar

Libya’nın geleceğine ipotek koymaya çalışanlar kandırdıkları Sudanlı gençler zenci oldukları için mi paralı asker şirketinin adını “Black Shield” koydular bilinmez ama hem terörist Hafter’in hem de ona destek veren terör çetesinin vicdanlarının kapkara olduğunda en ufak bir şüphe yok.

Osmanlının yıkılmasından sonra çöreklenerek İslam topraklarını sömürenlere Türkiye'nin kırmızı kart göstermesi ile tüm planlar alt üst olmuş vaziyettedir. SADAT Savunma İslam ülkelerinin silahlı kuvvetlerine stratejik danışmanlık yapmak, bilgi ve deneyim aktarmak üzere kurulmuş bir askeri danışmanlık şirketidir. Paralı asker organizasyonu veya silahlı bir örgüt değildir.[v] Türkiye Cumhuriyeti’nin kara vicdanlılara haddini bildirmek için Türk Silahlı Kuvvetlerinden başka bir güce ihtiyacı yoktur.

 


[i] https://www.yenisafak.com/dunya/rus-parali-askerleri-ortadogu-ve-afrikada-guvenlik-sorunu-haline-geldi-3519276 09.02.2020 , Rus paralı askerleri Ortadoğu ve Afrika’da güvenlik sorunu haline geldi

[ii] https://www.yeniakit.com.tr/haber/turkiye-destekli-smo-hafterin-iddialarini-yalanladi-1044917.html 09.02.2020 , Türkiye destekli SMO Hafter’in iddialarını yalanladı

[iii] https://www.aa.com.tr/tr/analiz/birlesik-arap-emirlikleri-libya-da-ne-hedefliyor/1526924 09.02.2020 , Birleşik Arap Emirlikleri Libya’da ne hedefliyor?

[iv] https://cutt.ly/qrFPMQH Anadolu Ajansı, 09.02.2020, فضيحة "بلاك شيلد" الإماراتية.. عودة 80 سودانيًا من ليبيا إلى بلادهم , Birleşik Arap Emirlikleri şirketi “BLACK SHIELD”in skandalı .. 80 Sudanlının Libya'dan ülkelerine dönüşü

https://cutt.ly/WrFP70v TRT Arapça , 09.02.2020 , خديعة الإمارات.. قصة شاب سوداني نجا من الارتزاق في ليبيا , BAE aldatmacası ... Libya'da paralı asker olmaktan kurtulan Sudanlı bir gencin hikayesi

https://cutt.ly/xrFATY5 Al Quds Alarabi , 09.02.2020 , فضيحة “بلاك شيلد” الإماراتية.. عودة 80 سودانيا من ليبيا إلى بلادهم- (فيديو) , Birleşik Arap Emirlikleri şirketi “BLACK SHIELD”in skandalı .. 80 Sudanlının Libya'dan ülkelerine dönüşü

https://cutt.ly/DrFAFaH Al Quds Alarabi , 09.02.2020 , مجلس الوزراء السوداني يبحث أزمة المتعاقدين مع “بلاك شيلد” الإماراتية ـ (فيديو) , Sudan Bakanlar Konseyi, BAE "Black Shield" şirketi ile yapılan anlaşma krizini tartışıyor

https://cutt.ly/6rFA3J0 El Cezire , 09.02.2020 , شاهد: مسؤولو (بلاك شيلد) يسترضون شبانا سودانيين عائدين من ليبيا , Tanık: (Black Shield) yetkilileri Libya'dan dönen Sudanlı gençlerin rızasını almaya çalışıyorlar

https://cutt.ly/yrFA55X El Rakuba , 09.02.2020 , إعتصام مجموعة من الشباب السودانيين المستخدمين من قبل “بلاك شيلد” أمام السفارة الإماراتية بالخرطوم , "Black Shield" tarafından istihdam edilen bir grup Sudanlı genç, Hartum'daki BAE büyükelçiliğinin önünde eylem düzenledi

[v] http://www.sadat.com.tr/tr/hakkimizda/haberler/465-sadat-silahli-bir-orgut-degil-askeri-danismanlik-sirketidir.html 09.02.2020 SADAT silahlı bir örgüt değil askeri danışmanlık şirketidir

Read 452 times Last modified on Sunday, 09 February 2020 22:06
Melih TANRIVERDİ

1968 yılında Üsküdar'da doğdu. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü mezunu.

1990 yılında haberleşme sektöründe Bursa'nın önde gelen firmalarından birinde çalışmaya başladı. Henüz daha Türkiye'de cep telefonu kullanımı başlamamıştı. 1991 sonunda Hilal Telefon'u kurarak telefon, faks, telsiz telefon cihazları bakım onarımı teknik servis hizmeti vermeye başladı.

1995 - 1996 yıllarında 247nci Kısa Dönem olarak askerliğini Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler (MEBS) Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Mamak / Ankara'da yaptı.

1997'de AKM Telekomünikasyon'u kurdu. AKM Telekom 2003 yılında (Panasonic Türkiye Distribütörü) Tekofaks'ın Yetkili Servisi, 2009'da doğrudan Panasonic Yetkili Servisi oldu. 1997 - 2012 yılları arasında AEG, Hagenuk, Switel, Motorola başta olmak üzere bir çok markanın yetkili servisliğini yürüttü. AKM Telekom, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesine sahip idi. Ağustos 2012'de firmayı devretti.

2004 yılında Bursa Elektronikçiler Odası Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 2004 - 2012 yılları arasında Projelerden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi olarak aktif görev aldı.

Görev aldığı AB tarafından desteklenip finanse edilen projelerden bazıları şunlardır;

  1. İş Piyasasında Mekatronik Eğitiminin Önemi (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)
  2. Küresel Kriz Döneminde Yeni İş Yerleri Oluşturmak İçin Yenilik Olarak Girişimcilik (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)
  3. Tüm Olumsuzluklara Rağmen İngilizce Eğitimi (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

2004 - 2012 yılları arasında Bursa Elektronikçiler Odası İşletmelerüstü Elektronik Eğitim Merkezinde eğitmen ve yönetici olarak görev aldı.

  1. Bilgisayar Teknik Servis Elemanlığı
  2. Oto Elektroniği
  3. Elektronik Güvenlik Sistemleri Bakım Onarımı
  4. Telefon Santral Bakım Onarımı
  5. Cep Telefonu Teknik Servis Elemanlığı

konularında 360 saatten başlayıp 800 saatlere kadar uzanan kurslarda eğitmen ve yönetici olarak görev aldı. ÖSDP (Özelleştirme Sosyal Destek Projesi), MEGEP (Meslek Eğitimini Geliştirme Projesi), İŞKUR Meslek Edindirme Kursları gibi pek çok sosyal ağırlıklı eğitim projesinde görev aldı.

Tüm Türkiye'deki Esnaf Sanatkarlar veya Ticaret Odasına kayıtlı Elektronik ve bağlı branşlarında faaliyet gösteren meslektaşlarının teknik destek, şema, arıza notu, servis kılavuzu ihtiyacını karşılayabileceği interaktif online bir veritabanı uygulaması ve bilgi paylaşım forumları içeren www.turkiyeelektronikcileri.org platformunun kurulması ve işletilmesinde öncü ve aktif görev aldı.

Bursa Elektronikçiler Odası üyelerinin sunmakta oldukları hizmet ve satmakta oldukları ürünlerin ücretsiz olarak reklamlarını yapabildikleri online reklam uygulaması olan www.bursaelektronikpazar.com web sitesinin kurulmasında aktif ve öncü rol oynadı.

Kullanım dışı kalan her türlü elektronik cihazın toplanarak kayıt altına alındığı ve daha sonra tasnife tabi tutularak uygun olanların bakımdan geçtikten sonra ihtiyacı olan okullara hibe edildiği, ihtiyaç fazlası olanlar ile çalışmaz durumda olanların sökülerek kullanılabilir durumda olan parçaların online bir veritabanına fotoğrafları ve teknik özellikleri ile birlikte kaydedildikten sonra Bursa Elektronikçiler Odası üyesi elektronikçilere ücretsiz verilerek bakım onarım sektörüne bedelsiz yedek parça temini sağlayan Bursa Elektronikçiler Odasının Sosyal Sorumluluk Projelerinden biri daha olan Yeşil - Beyaz - Mavi isimli projede yine öncü ve aktif rol aldı. (Ayrıntılar için www.eatik.org)

2005 - 2012 yılları arasında Bursa ve İlçelerindeki Tüketici Hakem Heyetlerinde Telsiz Telefonlar, Cep Telefonlar, Kamera ve Fotoğraf Makineleri konularında Bilirkişi olarak görev yaptı.

2011 - 2012 yıllarında KOSGEB Bursa Hizmet Merkezi Müdürlüğü "İşbirliği Güçbirliği Destek Programı"nda Bursa Esnaf Odaları Birliği'ni temsilen Komisyon Üyesi olarak görev yaptı.

Eylül 2012'den beri SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'de yönetici olarak çalışmaktadır. Finans, İletişim ve Bilişim, İkmal ve Donatım Müdürlüklerinde bulundu. Mart 2013'te Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Ağustos 2016'ya kadar İdari Faaliyetler Genel Müdür Yardımcılığını da yürütmüştür. Ağustos 2016'da Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiştir.

Şubat 2014 'te Trileçe Dünyası'nı kurarak gıda sektöründe Türkiye'nin ilk toptan Trileçe üretimine başladı. Firma yatırımları ile tatlıcılık ve pastacılık sektöründe ilerlemektedir. Ürünler İstanbul'un yanı sıra tüm Marmara ve Ege'ye ulaşmıştır.

ASSAM Kurucu Üyesi ve Yönetim Kurulu Üyesidir.

Evli, 3 çocuk babası olup İngilizce bilmektedir.

 

مليح تانريفردي

ولد في عام 1968 في أوسكودار. خريج كلية الهندسة بجامعة أولوداغ، قسم الإلكترونيات.

في عام 1990 بدأ العمل في واحدة من الشركات الرائدة بورصة في قطاع الاتصالات. في حين لم يبدأ استخدام الهاتف المحمول في تركيا. في نهاية عام 1991، أسس هلال تلفون وبدأ في تقديم الخدمات الفنية للهاتف والفاكس وصيانة معدات الهاتف اللاسلكي وإصلاحها.

بين عامي 1995 و1996، أدى خدمته العسكرية قصيرة المدة الدورة 247 في ماماك / أنقرة في مدرسة نظم المعلومات الإلكترونية للاتصالات وقيادة مركز التدريب.

في عام 1997، أسس شركة AKM للاتصالات السلكية واللاسلكية. أصبحت شركة AKM Telekom في عام 2003 (موزع باناسونيك في تركيا) خدمة تكوفاكس المعتمدة، وأصبحت خدمة الصيانة المعتمدة من باناسونيك مباشرة في عام 2009. بين عامي 1997 و2012، عمل كخدمة معتمدة للعديد من العلامات التجارية، بما في ذلك AEG، هاغنوك، سويتل، موتورولا. كانت شركة AKM Telekom حاصلة على شهادة تأهيل مكان الخدمة من معهد الموصفات التركية. قام بنقل ملكية الشركة في أغسطس 2012.

وفي عام 2004، تم انتخابه عضواً في مجلس إدارة غرفة بورصة للإلكترونيات. وبين عامي 2004 و2012، عمل بنشاط كعضو في مجلس الإدارة المسؤول عن المشاريع.

بعض المشاريع التي يدعمها ويمولها الاتحاد الأوروبي تشمل؛

1. أهمية تعليم الميكاترونكس في سوق العمل (Importance of Mechatronic Training in Labour Market)

2. ريادة الأعمال والابتكار لخلق أعمال جديدة خلال الأزمة العالمية (Enterprise As Innovation to Create New Work Places at Time of Global Crisis - InnovaCreaWork)

3. تعليم اللغة الإنجليزية على الرغم من كل السلبيات (English Education Despite All the Negativities - EEDAN)

بين عامي 2004 و2012، عمل كمدرب ومدير في غرفة بورصة للإلكترونيات، مركز تدريب الإلكترونيات للأعمال.

1. موظفو خدمات الحاسوب التقنية

2. إلكترونيات السيارات

3. إصلاح وصيانة أنظمة الأمن الإلكتروني

4. إصلاح وصيانة مقسم الهاتف

5. موظفو الخدمة الفنية للهاتف المحمول

عمل كمدرب ومدير في دورات تتراوح من 360 ساعة إلى 800 ساعة. شارك في العديد من مشاريع التعليم ذات التوجه الاجتماعي مثل (مشروع الدعم الاجتماعي للخصخصة)، (مشروع تطوير التعليم المهني، دورات التدريب المهني في إيشكور.

وقد قام بدور رائد ونشط في إنشاء وتشغيل منصة www.turkiyeelektronikcileri.org، والتي تتضمن تطبيق قاعدة بيانات تفاعلية عبر الإنترنت ومنتديات لتبادل المعلومات حيث يمكن للزملاء العاملين

في الإلكترونيات والفروع التابعة المسجلة لدى غرفة الحرفيين أو التجارة في جميع أنحاء تركيا تلبية الحاجة إلى الدعم الفني، والتخطيطات، وملاحظات الأخطاء، وأدلة الخدمة.

وقد لعب دوراً نشطاً ورائداً في إنشاء موقع www.bursaelektronikpazar.com الإلكتروني، وهو تطبيق إعلاني عبر الإنترنت حيث يمكن لأعضاء غرفة بورصة للإلكترونيين الإعلان عن الخدمات التي يقدمونها والمنتجات التي يبيعونها مجاناً.

أخذ دورا رائدا ونشطا في المشروع المسمى أخضر- أبيض- أزرق وهو أحد مشروعات المسئولية الاجتماعية لغرفة بورصة للإلكترونيات حيث يتم جمع جميع أنواع الأجهزة الإلكترونية غير المستخدمة وتسجيلها ثم تصنيفها وإعطائها للمدارس المحتاجة بعد اجتياز الأجهزة المناسبة للصيانة، الفائض منها التي يمكن تفكيكها في حالة أولئك الذين لا يعملون مع قاعدة بيانات على شبكة الإنترنت من الأجزاء المتاحة والصور والمواصفات الفنية بعد حفظها جنبا إلى جنب مع بورصة، والذي يوفر قطع غيار مجانية لقطاع الصيانة والإصلاح من خلال منحه مجانًا لأعضاء الإلكترونيات في غرفة الإلكترونيات في بورصة. (للتفاصيل www.eatik.org)

بين عامي 2005 و 2012، عمل كخبير في الهواتف اللاسلكية والهواتف المحمولة والكاميرات وأجهزة التصوير في لجان تحكيم المستهلكين في بورصة ومناطقها.

وفي الفترة 2011-2012، عمل كمفوض يمثل اتحاد غرف النقابات في بورصة في "برنامج دعم التعاون" في مديرية مركز خدمات بورصة KOSGEB.

منذ سبتمبر 2012، يعمل كمدير في شركة صادات الدولية للاستشارات الدفاعية والصناعة والإنشاءات والتجارة. كان يعمل في إدارات المالية والاتصالات وتكنولوجيا المعلومات والتوريد والمعدات. تم انتخابه لمجلس الإدارة في مارس 2013. كما شغل منصب نائب المدير العام للأنشطة الإدارية حتى أغسطس 2016. تم تعيينه رئيسا لمجلس الإدارة في أغسطس 2016.

في فبراير 2014، أسس شركة دنيا التريلجة وبدأ أول إنتاج تركي للتجزئة لحويات التريلجة في قطاع الأغذية. تتقدم الشركة باستثماراتها في قطاع الحلويات والمعجنات. وصلت منتجات الشركة إلى إسطنبول وكذلك مرمرة وبحر إيجة بالكامل.

وهو عضو مؤسس وعضو مجلس إدارة أصّام.

متزوج وله 3 أطفال ويتحدث الإنجليزية.

akmtanriverdi.blogspot.com.tr
Login to post comments